Masthead header

Dopdolu bir kültür-sanat-hayat dergisi çıkıyor: “Pulbiber”

KapakPulbiber; aksini isteyenlere inat kadın sesinin ve kadın yazarların ağırlıkta olduğu, özlenen ve sevilen isimlerin bir araya geldiği, ezberlere-tabulara-eşitsizliğe karşı değinmedik konu bırakmayan dopdolu bir “Kültür Sanat Hayat” dergisi.

Pulbiber dergisi, adını Didem Madak‘ın Pulbiber Mahallesi’nden ilhamla aldı.

Önemli konuk isimlerin yer alacağı derginin, her sayıda artması düşünülen kadrosunda, Madak’ın deyişiyle “Pulbiber Mahallesi’nin sakin olamayanları” arasında yer alan isimler şöyle: Arzu Taşçıoğlu, Akasya Asıltürkmen, Ayça Damgacı, Ayça Ünüvar, Ayşen Gruda, Ayşe Özlem İnci, Ayta Sözeri, Cenk Taner, Deniz Durukan, Elif Güney Pütün, Elif Savaş, Esin Özbek, Esra Pekin, Gamze Erzin, Gaye Su Akyol, Gonca Özmen, Gülce Başer, Güner Kuban, Janset Karavin, Kaan Koç, Kübra Demir, Melike İnci, Merve Çay, Mine Söğüt, Nermin Yıldırım, Rafet Arslan, Sevin Okyay, Toprak Okyay, Umay Umay, Utku Atalay, Yeşim Tabak, Zeynep Aksoy…

Derginin Yazı İşleri Müdürü Özlem Özdemir, Yayın Yönetmeni ise Deniz Durukan.

Kültür Sanat Hayat dergisi olarak yazın hayatına atılan Pulbiber dergisinin en önemli özelliği, yazarların tamamına yakınının kadın olması.

Derginin yayın politikası; sadece kadınların sorunlarına, cinsiyet ayrımcılığına veya cinsel yönelimlerden dolayı ötekileştirilmeye karşı çıkmakla sınırlı değil. Hayata dair her şey Pulbiber’in de meselesi. Bunun içinde kültür de var, sanat da, edebiyat da, spor da var. Derginin farkını şöyle tanımlıyorlar: “Kadınların dilinden ve dünyasından bir bakışla, alternatif bir yaklaşım sunmak. Çünkü piyasadaki dergilerin büyük çoğunluğu erkeklerin yönetiminde. Biz niye yapmayalım ve ne bekliyoruz, dedik. Bu alandaki eksikliğe dikkat çekmek istedik ve şöyle dedik:

‘Merhaba…

Kadınlar, çocuklar, hayvanlar ve ağaçlar için hayat çok zor. Biz bunu kolaylaştırmaya geldik.

Bize ayrılan süre, yeni başlıyor!'”

edebiyathaber.net (17 Eylül 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r