Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi: Ermeni Mıkhitarist Manastırı ve İlk Türkçe Tiyatro Oyunları

Aralık 18, 2012

Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi: Ermeni Mıkhitarist Manastırı ve İlk Türkçe Tiyatro Oyunları

Önümüzdeki hafta Boğaziçi Üniversitesi ve Cezayir Toplantı Salonu iki önemli konuşmaya ev sahipliği yapacak. Konu, 18. yüzyılın sonunda Ermeni Mıkhitarist Manastırı’nda yazılan ve Venedik Karnavalı’nda düzenli olarak icra edilen ilk modern Türkçe oyunlar.

Bu oyunlardan üçü, yazıldıkları tarihten yaklaşık iki asır sonra BGST Yayınları ve Anadolu Kültür işbirliğiyle yayımlandı.

Doğu ile Batı Arasında San Lazzaro Sahnesi adını taşıyan kitabın tanıtım etkinlikleri kapsamında yazar Yervant Baret Manok ve Ermeni Mıkhitaristlerinin kültürel çalışmaları konusunda dünyadaki en önemli araştırmacılardan birisi olan Prof. Boğos Levon Zekiyan’ın konuşmacı olarak katılacağı iki buluşma gerçekleştirilecek.

18 Aralık Salı Saat 18:30’da, Boğaziçi Üniversitesi Özger Arnas Salonu (Kırmızı Salon)

19 Aralık Çarşamba Saat 19:30’da, Cezayir Toplantı Salonu

Katılım için:

Tamar Nalcı, 0507 703 17 62 (Anadolu Kültür)

Ayşan Sönmez 0535 360 21 91 (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu)

Yervant Baret Manok

1958 yılında İstanbul’da doğan Yervant Baret Manok,  Mıkhitaristlerin İstanbul-Pangaltı’daki ve Venedik’teki okullarında eğitim gördükten sonra Venedik Ca’ Foscari Universitesi’nden mezun olarak “Doğu Dilleri Ve Edebiyatları” dalında “Dottore Magistrale” unvanını aldı. Daha sonra Fransa’ya yerleşti ve halen orada yaşamaktadır. Öncelikli araştırma alanları geçmişte ve bugün Ermeni ve Türk halklarının ilişkileri ve karşılıklı etkileşimleridir. 25 yıldan beri Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi’nce her yıl ağustos ayında düzenlenen Ermeni dili ve uygarlığı hızlandırılmış yaz kursunda eğitmenlik yapmaya devam etmektedir.

Boğos Levon Zekiyan

1943’te İstanbul’da doğdu. 1949 ve 1959 yılları arasında ilköğrenimini Sakızağacı’ndaki Mığhitaryan Okulu’nda, ortaöğrenimini Venedik’teki San Lazzaro Mıkhitarist  Manastırı’ndaki ruhban okulunda tamamladı. 1952 ve 1968 yılları arasında ise Roma’daki Pontificia Università Gregoriana’da Felsefe ve Teoloji bölümlerini bitirdi, Doğu Teolojisi ve İnanç Sistemleri üzerine çalıştı. 1971 ve 1986 yılları arasında İstanbul’da İtalyan Lisesi, Pangaltı Lisesi ve Getronagan Lisesi’nde öğretmenlik, Venedik’te de Moorat-Raphael Koleji’nde öğretmenlik ve müdürlük yaptı.

1974–81 yıllarında Venedik’teki San Lazzaro Ermeni Akademisi Sekreteri ve 1976–91 yıllarında Milano’daki “Centro di Studi e di Documentazione della Cultura Armena”da Edebiyat ve Tarih Uzmanı olarak çalıştı. 1976’dan beri yürütmekte olduğu Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı görevinde kısa süre önce emekli olmuştur ve 1984’den beri Venedik Üniversitesi’nde düzenlenen Ermeni Dili ve Kültürü Yoğunlaştırılmış Yaz Kursları Direktörlüğünü yapmaktadır.

edebiyathaber.net (18 Aralık 2012)

Yorum yapın