Devletin herkese her ay para vermesi fikrine ne dersiniz?

Mart 6, 2020

Devletin herkese her ay para vermesi fikrine ne dersiniz?

Guy Standing’in Temel Gelir kitabı Ceren Demirdöğdü çevirisiyle Tellekt Yayınları’ndan yayımlandı. 

Tanıtım bülteninden: 

“Temel gelir” fikri, dünyanın pek çok yerinde siyasal ve ekonomik gündemin üst sıralarında yer alıyor, çok tartışılıyor, uygulamaya konuyor.

Fikrin öncülerinden Guy Standing’in kitabı Temel Gelir, katılımcı, eşitlikçi, güvenli, adil, özgür, insan odaklı bir gelecek için çalışan ve kafa yoran herkes için.

Asgari ücretten farklı olarak temel gelir, toplumdaki tüm bireylere devlet tarafından düzenli olarak ödeme yapılması fikrine dayanıyor. Otomasyonun arttığı, iş güvencesinin yok olduğu, kazancın düzensizleştiği ve yapılan işten bağımsızlaştığı günümüz toplumunda temel gelir, tüm bireylerin sağlığı, refahı ve mutluluğu için son derece önemli sonuçlar barındırıyor.

Dünyanın pek çok yerinde temel gelir fikri, siyasi partilerin gündemine girdi ve adil refah dağılımı tartışmalarının merkezine yerleşti. Guy Standing son otuz yıldır temel gelir fikrini geliştirenlerin başında geliyor. Bu kitap, temel gelir fikrinin ekonomi, yoksulluk, sosyal adalet, iş ve emek alanlarındaki etkisini araştırıyor, yalnızca ekonomik değil aynı zamanda etik savlar sunuyor, karşı savları ele alıp çürütüyor ve dünyadaki pilot çalışmalardan neler öğrenebileceğimizi gösteriyor.

edebiyathaber.net (6 Mart 2020)

Yorum yapın