Deniz Yüce Başarır’ın yeni podcast serisi “Elim Kalem de Tutar Kadeh de”nin ilk bölüm konuğu Nermin Yıldırım

Mayıs 9, 2023

Deniz Yüce Başarır’ın yeni podcast serisi “Elim Kalem de Tutar Kadeh de”nin ilk bölüm konuğu Nermin Yıldırım

Deniz Yüce Başarır’ın yeni podcast serisi “Elim Kalem de Tutar Kadeh de” Nermin Yıldırım ile başladı.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın, edebiyatımızın genç kadın yazarlarını ağırladığı ve neşenin isyanla, hüznün kahkahayla iç içe geçtiği şıkır şıkır sohbetleri içeren yeni podcast serisi “Elim Kalem de Tutar Kadeh de” başladı. 

Mey|Diageo’nun destekleriyle hazırlanan seri, 21. yüzyılın sesini sayfalarına taşıyan üretken ve önemli yazarlarımızı daha yakından tanıtmayı amaçlıyor. “Elim Kalem de Tutar Kadeh de” serisinin ilk bölüm konuğu ise geniş bir okur kitlesinin severek takip ettiği Nermin Yıldırım. 

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, edebiyatseverlerin büyük ilgiyle takip ettiği podcast serisi “Ben Okurum”un ardından yeni bir seriyle dinleyicilerin karşısında: Elim Kalem de Tutar Kadeh de. Bu yeni podcast serisinde Başarır, “80 kuşağı” kadın yazarlarımızı tatlı bir edebiyat muhabbeti için masasında ağırlıyor. Kapak görseline ödüllü illüstratör Huban Korman’ın imza attığı seriyi dinlerken Türkiye’deki kadınların kalemlerinin sesi kadar, kahkaha, topuk ve kadeh seslerini de duyacaksınız.

Edebiyatseverlerin aşina olduğu, hatta muhtemelen kimi kitaplarını okuduğu bu yetenekli kalemleri okurlara daha yakından tanıtmayı amaçlayan serinin ilk konuğu ise, yetkin ve zengin diliyle çok sevilen ödüllü yazar Nermin Yıldırım oluyor. 2011 yılında yayımlanan ilk romanı Unutma Beni Apartmanı’nın ardından Rüyalar Anlatılmaz, Saklı Bahçeler Haritası, Dokunmadan, Misafir ve Ev adlı romanlarını yayımlayan Yıldırım, geçtiğimiz yıl da okurlarının karşısına Bavula Sığmayan adlı bir öykü kitabıyla çıktı. 

“Anlamak için yazıyorum”

Elim Kalem de Tutar Kadeh denin ilk bölüm konuğu Nermin Yıldırım, hem yazarlık serüvenine, edebiyatla ilişkisine hem de hayata dair soruları içtenlikle yanıtlıyor. Yazarken en büyük ateşleyicisinin hayatın ta kendisi olduğunu söyleyen Yıldırım, roman yazmayı çok sevdiğini söylüyor: “Büyük, içinde uzun süre yaşayabileceğim bir dünya kurup o dünyanın kendi bileşenlerinin arasında kıvrılmak, atomlarına ayırmak beni çok heyecanlandırıyor. Bir tür yaşam biçimi neredeyse.” Yazarların tarihi kaydetmek gibi bir görevi olmasa da yaşadıkları dünyadan etkilenmemelerinin mümkün olmadığını söyleyen başarılı yazar, “Okuduğumuz, gördüğümüz, bizzat yaşadığımız her şeyin tesiri altında kalıyoruz. Böyle de olmalı zaten. Bizim kendi iç dünyamız ve varoluşumuzdan ibaret değil hayatlarımız,” diyor ve ekliyor: “Bildiğim için yazmıyorum, bildiğim için anlatmıyorum. Zaten hiçbir şey bilmediğine çok emin bir insanım. Anlamak için yazıyorum.”

“En az kahramanlarım kadar takıntılıyım bellek mevzusuna”

Kaleme aldığı kadın kahramanlarını “Bu dünyada insan olmanın ve sonra kadın olmanın getirdiği zorluklarla mücadele etmek bakımından ortak dertlerle mühürlenmiş karakterler,” sözleriyle tanımlayan Nermin Yıldırım, kendisinin de bellek, hatırlamak, unutmak gibi konulara, yarattığı karakterler kadar takıntılı olduğunu ifade ediyor.

“Anlatılmayan her şey bir romanın kalbidir bazen”

Anlatılan şeylerdense anlatılmayanların kendisini her zaman daha fazla üzdüğünü söyleyen Nermin Yıldırım “Bir şey sözcüklerle anlatıldığında zaten rahatlar, ferahlar, kan akar, zehir akar. Ama boğazda düğümlenmiş bir sözcük; orada kaldığını bildiğimiz, o son cümlenin içinde söylenemeyip içeri atılmış, bir tebessümle noktalanmaya çalışılan, aslında anlatılmayan o sözcük… Anlatılmayan her şey bir romanın kalbidir bazen,” diyor ve “Benim romanlarımdaki tebessüm, çoğu zaman o son içe atılmış sözcüğün tebessümü,” diye ekliyor. 

Deniz Yüce Başarır’ın, kültür-sanatın büyük destekçisi Mey|Diageo’nun katkılarıyla hazırladığı “Elim Kalem de Tutar Kadeh de” serisinin tüm bölümlerine başta Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts ve CastBox olmak üzere podcast dinlenebilen tüm kanallardan ulaşılabilir.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2016 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

edebiyathaber.net (9 Mayıs 2023)

Yorum yapın