Deniz Yüce Başarır’dan interaktif “Ben Okurum” sürprizi

Aralık 14, 2023

Deniz Yüce Başarır’dan interaktif “Ben Okurum” sürprizi

Deniz Yüce Başarır, çok sevilen podcast serisi “Ben Okurum”un beşinci sezonunda dinleyicileriyle yüz yüze buluşmaya başlıyor. Başarır, hızla büyüyen sosyal video platformu gather-in’de açtığı “Ben Okurum” adlı mekânda bundan böyle dinleyicileriyle çevrimiçi ortamda bir araya gelerek kitapları konuşacak. İlk kez 10 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.00’de buluşacak olan Deniz Yüce Başarır ve kitapseverler, ABD’li yazar Kurt Vonnegut ve onun İkinci Dünya Savaşı’na çok farklı bir açıdan bakan romanı Mezbaha Beş üzerine bir sohbete dalacaklar.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Türkiye’nin en uzun soluklu kültür-sanat podcast serileri arasında yerini alan “Ben Okurum”, beşinci sezonunda Storytel, Spotify ve Apple Podcasts başta olmak üzere podcast dinlenebilen tüm kanallarda sohbetle bilgiyi buluşturmaya devam ederken aynı zamanda dinleyicilerini de çevrimiçi buluşmalarda bir araya getirmeye başlıyor.

Memet Ali Alabora’nın da kurucuları arasında yer aldığı çevrimiçi mekânlardan oluşan sosyal video platformu gather-in’de “Ben Okurum” müdavimleri için bir mekân açan Deniz Yüce Başarır, bu defa dinleyicilerini konuk alacak ve seçtiği kitabı bu kez onlarla masaya yatıracak. 10 Ocak 2024 Çarşamba akşamı saat 20.00’de gather-in platformundaki “Ben Okurum” mekânında gerçekleşecek bu ilk buluşmada Başarır ve dinleyicileri, Amerikan Edebiyatı’nın en büyük hiciv ustalarından biri olan Kurt Vonnegut ve onun İkinci Dünya Savaşı’na çok farklı bir açıdan bakan romanı Mezbaha Beş üzerine konuşacaklar. gatherin.life adresi üzerinden kolayca üye olunabilen platformdaki buluşmanın biletleri ise gatherin.life/place/ben-okurum adresinden temin edilebilir.

İnsanların sosyalleşmek amacıyla bir araya geldikleri ve meyhanelerden kitap kulüplerine birçok farklı mekânın yer aldığı gather-in uygulaması, dileyen herkese ilgi alanı doğrultusunda kendi̇ dijital mekânını açma ve dünyanın her tarafından müdavimlerini̇ ağırlama imkânı sunuyor. gather-in’in giderek büyüyen global mahallesinde her ay onlarca yeni mekan açılırken birçok kişi de yeni insanlarla tanışarak yeni toplulukların bir parçası haline geliyor.

“BEN OKURUM”HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

edebiyathaber.net (14 Aralık 2023)

Yorum yapın