Çoksatanlar listesinden inmeyen ve pek çok dile çevrilen bilim grafik romanı

Mayıs 7, 2021

Çoksatanlar listesinden inmeyen ve pek çok dile çevrilen bilim grafik romanı

Thibault Damour’un yazdığı, Mathieu Burniat’ın çizdiği “Kuantum Evreninin Gizemi”, Burçak Targaç  çevirisiyle Domingo Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kuantum fiziği baktığımız her yerde, hem sonsuz büyük olanda hem de sonsuz küçük… Ama onun bizi çevreleyen dünya hakkında söyledikleri ile bizim gündelik hayatımızda gözlemlediklerimiz arasında adeta bir uçurum var.

Fransa’da çoksatan listelerine giren ve pek çok dile çevrilen bilim grafik romanı Kuantum Evreninin Gizemi, modern fiziğin yaratıcılarıyla rastlaşıp onların ufuk açan kuramlarıyla tanışacağımız bir zaman yolculuğuna çıkarıyor bizleri. 

Yolda Max Planck ile krep atıştırıp Einstein ile atomları çekiştireceğimiz, Prens Louis de Broglie’yi malikânesinde ziyaret edip Heligoland Adası’nda Heisenberg’in efkârına ortak olacağımız eğlenceli bir yolculuk bu. 

Thibault Damour, teorik fizik alanındaki çalışmalarını Paris’teki Institut des Hautes Etudes Scientifiques’te sürdürmektedir. Fransız Bilimler Akademisi’nin de üyesi olan Damour’un kara delik, kütleçekimsel dalga ve kuantum kozmolojisi gibi alanlardaki öncü çalışmaları ona uluslararası bilinirlik ve Albert Einstein Madalyası dahil pek çok prestijli ödül kazandırmıştır.

Mathieu Burniat, ShrimpLa Passion de Dodin-Bouffant ve Une mémoire de Roi kitaplarıyla övgü toplamış, Belçikalı grafik roman yazarıdır.

edebiyathaber.net (7 Mayıs 2021)

Yorum yapın