“Çizgilerle Psikoloji” yayımlandı

Haziran 14, 2019

“Çizgilerle Psikoloji” yayımlandı

Ünlü psikolog Danny Oppenheimer’ın yazdığı ödüllü karikatürist Grady Klein’ın resimlediği “Çizgilerle Psikoloji” Domingo etiketiyle Elif Okan Gezmiş çevirisiyle okuyucuyla buluştu.

Tanıtım bülteninden: 

Ödüllü bir karikatürist ile ödüllü bir psikolog güçlerini birleştirip psikolojinin karmaşık (ve çoğu zaman komik) dünyasının kapılarını okurlar için aralıyor.

Psikoloji kim olduğumuzu, bizi nelerin harekete geçirdiğini, algılarımızın bize ne gibi tuzaklar kurduğunu, zihnimizin dünyayı nasıl anlamlandırdığını bilimsel yöntemlerle ortaya koyan ciddi bir uğraş. Ama karikatürist Grady Klein ve psikolog Danny Oppenheimer’ın gösterdiği gibi, mevzu insanı anlamak olunca bu araştırmalar fazlasıyla komik de olabiliyor. Neticede bizi salyalara kıtan köpeklerle, görünmez gorillerle ve “Freudyen sürçmelerle” tanıştıran bir alandan bahsediyoruz.

Çizgilerle Psikoloji, İnsana dair karmaşık görünen konuları aldatıcı bir rahatlık içinde sunan ve nasıl olduğunu anlamadan bizi kendimizle tanıştıran eğlenceli bir rehber.

“Bilimsel psikolojinin harikalarına cezbedici, öğretici, matrak bir davet.”

-Barry Schwartz, Bolluk Paradoksu‘nun yazarı

“Psikoloji bilgisini karşı konulmaz, cazip ve eğlenceli hale getiriyor… Önümüzdeki sene bu kitabı psikolojiye giriş dersimizde kullanmak için sabırsızlanıyorum!”

-James Gross, Standford Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü

edebiyathaber.net (14 Haziran 2019)

Yorum yapın