Çınar Yayınlarından iki kitap

Ekim 10, 2018

Çınar Yayınlarından iki kitap

Mark Twain‘in çocuk edebiyatı klasikleri arasında yer alan romanı “Huckleberry Finn’in Maceraları” ve Ch’oe Yun’un “Manken” adlı romanı Çınar Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Huckleberry Finn’in Maceraları

Ben Huck. Tom Sawyer’ın en yakın arkadaşı.

Size Mississippi Nehri boyunca macera dolu

bir yolculuk teklif ediyorum.

“Günlerce hiçbir kasabada durmadık ve sürekli nehir aşağı ilerledik. Güneyin ılıman iklimine ulaşmıştık ve artık evimizden çok uzaktaydık. Çok geçmeden üzerlerini İspanyol yosunu kaplamış ağaçlara rastladık. Yosunlar, ağaçların üzerinden uzun beyaz sakallar gibi sarkıyorlardı. Bu yosunları hayatımda ilk defa görüyordum; açıkçası ormana çok ciddi ve kasvetli bir hava katıyorlardı. Bizim üçkâğıtçılar da artık tehlikeden uzaklaştıklarını anlamışlardı ve başka köylere dadanmaya başladılar.”

Mark Twain, masumiyetini yitirmiş yetişkinler dünyasına ayna tutmayı ihmal etmiyor.

Çeviren: Umut Uyurkulak

Manken

Jini, küçük yaşta reklamlarda oynamaya başlayıp ailesinin geçimine katkıda bulunuyor. Erkek kardeşi, kız kardeşi, annesi ve menajeri onun güzelliğini sömüren bir çarkın parçalarına dönüşüyor. Zamanla bu maddi dünyanın değerlerine yabancılaşan Jini, evini, işini, ailesini terk edip manevi bir yolculuğa çıkıyor.

Jini’nin öyküsü onun hiç tanımadığı gizemli bir kahramanınkiyle kesişiyor. Arzularının peşinden giden bir erkeğin ve dünyanın arzularından uzaklaşmaya çalışan bir kızın yolları birleşiyor. Jini evini neden terk ediyor? Neden kimseyle konuşmuyor? Onun sırları su yüzüne çıktıkça, hakikatin karanlığı da etrafındakileri sarmaya başlıyor.

Yas, güzellik, beden, aile gibi evrensel kavramların tartışıldığı derin bir roman.

Çeviren: Burcu Uluçay

edebiyathaber.net (10 Ekim 2018)

Yorum yapın