Masthead header

Christine Nöstlinger’den yepyeni bir kitap: “Saklı Miras”

Çağdaş çocuk edebiyatının öncü yazarı Nöstlinger’den gizem dolu bir macera! Esrarengiz mirasın sırrı nerede saklı?

Çocukların düşünce dünyasını genişleten aykırı kitaplarıyla tanınan “antiterbiyeci” yazar Christine Nöstlinger,  Günışığı Kitaplığı’nca yayımlanan Türkçedeki 21. kitabıyla okurlarının karşısında: Saklı Miras.  Ülkemizde çocuk ve gençlik edebiyatının en sevilen yazarlarından olan Nöstlinger, bu gizemle örülü romanında yetişkinlerin, çocukların duygularına ve düşüncelerine kulak vermesi gerektiğine dikkat çekerken, kültürel miras gibi örtülü bir konuya da ustaca değiniyor. Kitaplarında her zaman çocuğun tarafında olan ve gerçekliği çocuğun hayata olan berrak bakışıyla aktaran yazar, bunun haklı nedenini aile ve komşuluk ilişkilerinin de yer aldığı bir macerada bir kez daha kanıtlıyor ve soruyor: Tıpkı Jakob’un yaptığı gibi, inanmak ve vazgeçmemek insanı başarıya götürebilir mi?

Meraklı bir çocuk olan Jakob’un komşusu Zwoch Ailesi’ne, uzak akrabalarından bir ev miras kalır. Hayli harap durumdaki evin onarımı epeyce masraflıdır. Zwoch’ların üç kızı da evin onarımının tamamlanmasını ve orada yaşamayı isterler. Jakob ise, yaşlı zengin akrabanın mirasının yalnızca bu evle sınırlı olmadığına inanır ve bir dedektif titizliğiyle ipucu kovalar?..

1936’da Viyana’da doğan Christine Nöstlinger’in çocukluğu, Hitler ordusunun işgâli altında kalan Avusturya’da sığınaklarda geçti. Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü, kitap resimlemeye başladı. Ancak ilk kitabı, Alev Saçlı Çocuk desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi çekince, resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü (2003), Hans Christian Andersen Ödülü (1984) ve Kim Takar Salatalık Kral’ı adlı romanıyla aldığı Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü (1973) gibi çok sayıda önemli ödülün sahibi olan Nöstlinger, çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla, antiterbiyeci bakış açısıyla ünlendi. Kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştirmektedir.

8-12 yaşa hitap eden kitabın editörü Müren Beykan, çevirmeni Mine Kazmaoğlu.

edebiyathaber.net (17 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r