Masthead header

Behiç Ak’ın yeni armağanı: “Geçmişe Tırmanan Merdiven” | Gaye Dinçel

Behiç Ak, en sevdiğim yazarlardan biri. Her kitabını büyük bir heyecanla bekleyip hemen okuyorum. Sonra da bitti diye üzülüyorum.

Yeni bir armağanı var her yaştaki çocuklara. Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı. Geçmişe Tırmanan Merdiven, adından tahmin edebileceklerimizin hepsini aşan bir kurguya sahip. Yine şaşırtıcı ve çok zengin. Hikâyenin içinde birbirinden güzel başka hikâyeler var, ana hikâyeyi sarmalayan.

Rengârenk harflerle yazılmış kitabın her sayfasını okşayarak okudum. Behiç Ak’ın çizimleri o kadar iyi canlandırıyor ki kahramanları ve mekânları, içinde kayboluyoruz kitabın. Kendimizi unutup sorularımızın ilginç cevaplarına ulaşıyoruz koşarak!

Kedisi Pısırık’la birlikte incir ağacının dallarında yatmayı seven Doğaç başkahramanımız. Kendine özgü bir çocuk Doğaç. Çok konuşmuyor, ama adı gibi, içinden geleni söyleyiveriyor. Pısırık da ayrı âlem. En güzel duruş yere paralel olan ona göre. Keşke herkes yatay dursa!

Mahallenin tepesindeki köşke gizemli bir yazar yerleşince olaylar gelişiyor. Dilek Öğretmen, herkesten babasını anlatan bir kompozisyon yazmasını, en iyi yazanı yazarla tanıştıracağını söylüyor. Arkadaşı Sultan çok eğlenceli anlatıyor babasını, Doğaç’sa boş bir kâğıt veriyor. Çünkü onun babası yok, bebekken öldüğünden tanımıyor onu. Sultan Doğaç için üzülüyor, kazandığına da çok seviniyor.

Doğaç da iyi yazamaz mı? Yazarla tanışmak onun da hakkı! Peki ne yazacak? Nerede? Kıyıya toslayıp devrilen şilebin kaptan köşkü nasıl olur acaba? Tam da Doğaç’la Pısırık’a göre, yan yatmış!Doğaç’ın yazma macerası sırasında neler çıkacak ortaya neler…

Yazar, ya herkesin sandığı gibi biri değilse? Yazar dediğin hep gizemli ve burnu havada mı olur? O da insana benziyor mu acaba?

Behiç Ak’ın “Gülümseten Öyküleri” on kitaba ulaştı, hepsi birbirinden keyifli ve yaratıcı. Buzdolabındaki Köpek, Galata’nın Tembel Martısı gibi…

Merakla okuyun, her sayfayı heyecanla çevirin, yakınınızdaki tüm çocuklara okutun, kocaman görünseler bile!

Yazarın bir de çağrısı var çocuklara: “Size bir teklifim var, çocuklar. Yazıp çizdiğiniz öyküleri paylaşmaya değer bulursanız, bana ulaşması için, Günışığı Kitaplığı’na gönderin. Onları sergileyelim, buluşalım, çizdiklerinizden bir albüm hazırlayalım. ÇizeYaza paylaşalım.

Behiç Ak’la ÇizeYaza Öyküler Projesi, yazıp çizmeyi seven çocuklar için harika bir fırsat.

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (13 Kasım 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r