“Cesur ve Güzel” dizisindeki o kitap

Ocak 2, 2017

“Cesur ve Güzel” dizisindeki o kitap

isbas11ndkmypcnp7aupna‘Cesur ve Güzel’ dizisinin perşembe akşamı yayınlanan bölümünde ekrana Körburun adlı kitap geldi. Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Cesur karakteri, Hikmet Hükümenoğlu’nun kitabını okurken görüldü.

Son zamanlarda dizilerde kitaplara ve şiire yer verilmesi okuyucunun beğenisini kazanıyor. Geçen hafta da Star TV’de edebiyat ve kitap vardı.

Perşembe günleri ekrana gelen ‘Cesur ve Güzel’ dizisinin son bölümünde bir kitap dikkat çekti.

Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Cesur’un okuduğu kitap, Hikmet Hükümenoğlu’nun ‘Körburun’ adlı romanıydı.

Babasının öcünü almaya yemin etmiş genç adamın hikayesini anlatan dizide, babasının mallarını ve sonunda da canını alan adamın burnunu dibine kadar giren Cesur, bunu yaparken o adamın kızı olan Sühan ile yakınlaşıyor.

Gelişen olaylar Tuba Büyüküstün’ün canlandırdığı Sühan’ı bir akşam Cesur’un odasına gitmeye itiyor. Odada yalnız olan Sühan, komodinin üzerinde duran kitabı eline alıyor.

‘Körburun’ adlı kitaptaki macera ile Cesur ve Güzel dizisi arasındaki ironik bağ dikkat çekiyor.

Körburun, üç kuşağın aşklarını, hırslarını ve düş kırıklıklarını anlatıyor.

Kitabın tanıtımında şu sözler yer alıyor:

“Birazdan güneş doğacaktı. Uyuyan cırcırböcekleri uyanacak, yorulanlar uykuya dalacak, insanlar yataklarından kalkıp kahvaltı masasına geçecekti. Yıldızlara bakılırsa bulutsuz, rüzgârsız, ılık bir gün olacaktı. Önce uzaktan düdük sesi duyulacaktı, sonra şehir hatları vapuru, yosunların kokusunu kabartan köpükler çıkararak iskeleye yanaşacaktı. İçi her zamanki gibi çay ve mazot kokacaktı. Halatlar atıldıktan birkaç dakika sonra hemen toplanacaktı; vapur Körburun’da çok beklemeyecekti çünkü Seher’den başka yolcusu olmayacaktı büyük olasılıkla.”

Körburun, hem uzak hem yakın bir ada… Sapa, içine kapalı ama bir o kadar da yakınındaki anakaranın uzantısı. Kuşaklardır gözden ırak, ağır akan yaşantısı aslında hiç yabancısı olmadığımız bir öykü anlatıyor bize. Eski, “ah ne güzel komşularımız” ile geçen günlerden gittikçe kendi içine kapanan, içine kapandıkça da kendi kurallarındaki dayatmacılığın sertleştiği bir yaşamın adım adım örüldüğü Körburun’da gürültülü şeyler hakkında susulur, günlük sesler ise uğultuya dönüşür.

Kaynak: NTV (2 Ocak 2017)

Yorum yapın