Camus’nün Paris’inde gezi

Ekim 8, 2013

Camus’nün Paris’inde gezi

Çizer: Alp İz

Varoluşçu edebiyatın en önemli isimlerinden, ünlü yazar Albert Camus‘nün 100. doğum günü nedeniyle, Karibu Turizm ve Can Yayınları ortaklaşa bir Paris gezisi düzenliyor.

Dört gün sürecek olan gezi, Yekta Kopan’ın önderliğinde yapılacak. Gezi kapsamında, Camus’nün izini sürülerek yürüdüğü sokaklarda dolaşılacak.

Paris’in Camus’nün düşüncelerini şekillendiren en önemli etkenlerden biri olduğu biliniyor. 1940 yılında Cezayir’den genç bir adam olarak Paris’e ayak basan Camus’nün hayatından merkezinden bundan sonra hep Paris yer almıştır. 1960 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybettiğinde New York Times‘a “Camus olmadan Paris” başlığını attıracak kadar şehre izini bırakmıştır. Oyunları ilk kez Paris tiyatrolarında sahnelenmiş, Montmarte’da otel odalarında romanlarının taslaklarını hazırlamış, Sartre ile dostluk-nefret ikilemindeki ilişkisinin üçüncü unsuru hep Paris olmuştur.

Turda Camus’nün “Yabancı”yı yazarken kaldığı Hotel Mercure’ün yanı sıra Sartre ve Simon de Beauvoir gibi ünlü isimlerle uzun edebiyat sohbetlerini gerçekleştirdiği Cafe de Flore ve Les Deux Magots gibi simgesel mekânlar gezilecek.

Bu gezide Yekta Kopan hem Camus’yü anlatacak hem de onun kitaplarından okumalar gerçekleştirecek.

Camus kitapları ile özdeşleşmiş Gallimard Yayınevi, Camus’nün eserlerinin sergilediği tiyatrolar vb. pek çok yer tur sırasındaki duraklar arasında olacak.

Sadece 16 kişinin katılabileceği tur 6-9 Kasım 2013 tarihleri arasında.

Ayrıntılı bilgiye www.karibu.com.tr‘den ve (0549) 233 90 99 numaralı telefondan ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (8 Ekim 2013)

Yorum yapın