Büyük fikirlere ve sayılara şaşırtıcı bir yeni bakış açısı: “Eğer…”

Haziran 16, 2016

Büyük fikirlere ve sayılara şaşırtıcı bir yeni bakış açısı: “Eğer…”

egerDavid J. Smith’in çocuklar için yazdığı “Eğer… Aylin Yengin çevirisi ve Kırmızı Kedi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Uzay, zaman, buluşlar, enerji, insanlık ve daha fazlası…

Dünya’nın 3,5 milyar yıllık geçmişini yalnızca bir saate sığdırabileceğinizi hayal edin. Eğer bunu yapabilseydiniz dinozorlar, o saatin 56. dakikasına kadar ortaya çıkmamış ve çıktıklarında da 3 dakika sonra gözden kaybolmuş olurlardı. Modern insanlar (yani bizim atalarımız) saatin en sonunda, sürenin bitmesine sadece 0,2 saniye kala görünürlerdi.

Dünya Bir Köy Olsaydı adlı, çok satan kitabın yazarı David J. Smith, bu kez EĞER… kitabında, ölçülemeyecek büyüklükteki sayılara –gezegenimizin ve galaksinin olağanüstü büyüklüğünden, Dünya ve insanlık tarihine kadar– algılanabilecek değerler kazandırırken bazı şaşırtıcı sonuçlara da ulaşıyor…

EĞER Güneş’in büyüklüğü bir greyfurt kadar olsaydı Dünya bir tuz tanesi kadar, en büyük gezegen olan Jüpiter de yalnızca bir bezelye büyüklüğünde olurdu.

EĞER yeryüzündeki bütün sular 100 bardağa doldurulabilseydi, yaşamamız için gerekli olan içme suyunu tek bir bardak temsil ederdi.

EĞER… kitabı büyük kavramları anlaşılabilecek ölçeklerle açıklayarak okuru Dünya’yı farklı bir bakış açısıyla görmeye davet ediyor.

edebiyathaber.net (16 Haziran 2016)

Yorum yapın