Burhan Sönmez, Vaclav Havel Ödülü’nün sahibi oldu

Eylül 13, 2017

Burhan Sönmez, Vaclav Havel Ödülü’nün sahibi oldu

Burhan Sönmez, “İstanbul İstanbul” adlı romanıyla Vaclav Havel Ödülü’nün sahibi oldu.

New York’taki Vaclav Havel Kütüphane Vakfı tarafından her yıl verilen ödülün sahibi, kitabı İngilizce yayımlanmış yazarlar arasından belirleniyor. Burhan Sönmez’in çeviri hakları 25 dile satılan son romanı İstanbul İstanbul geçen yıl ABD, İngiltere ve Hindistan’da İngilizce yayımlanmıştı.

Vaclav Havel Kütüphanesi Vakfı genel müdürü Pavla Niklova ödülü açıklarken “Vaclav Havel’in savunduğu demokratik değerler için korkusuzca ayağa kalkan Türkiye’nin en seçkin yazarlarından birine bu ödülü vermekten büyük onur duyuyoruz” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nin eski cumhurbaşkanı, şair ve oyun yazarı Vaclav Havel’in anısına verilen ödül için 28 Eylül’de New York Bohemian National Hall’de bir tören düzenlenecek. Vaclav Havel Ödülü, The New York Review of Books’un baş editörü Ian Buruma tarafından Burhan Sönmez‘e takdim edilecek.

Vaclav Havel Ödülü’nün ödül komitesi bu yılki aday listesini hazırlarken, Uluslararası Af Örgütü, Index on Censorship, Uluslararası Pen, Vaclav Havel Kütüphanesi, Words Without Borders gibi kurumlardan görüş aldı.

edebiyathaber.net (13 Eylül 2017)

Yorum yapın