Masthead header

Bugünden dergisi’nin 10. sayısı çıktı

Bugünden Kültür ve Sanat Dergisi 10. sayısında Elias Canetti’nin “Tek bir sorunsa eğer söz konusu olan, bunun çözümünün olmadığını bilmenin kimseye yararı yoktur.” sözünü kapağına taşıyor. Kadın yazarlarımız serisini ilk sayıdan itibaren hazırlayan Neriman Ağaoğlu, Şukûfe Nihal’i ele alıyor bu sayıda.

Derginin editörü Orhan H. Aydın bu sayıda “Yazar ve Politika”ya değiniyor. Özgür Soylu, Türkiye’de polisiye romanın 125 yıllık öyküsünü “Korkmayınız Mister Sherlok Holmes!” adlı kitabıyla yazan Erol Üyepazarcı ile polisiye edebiyat üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş. Seher Akkaya tarafından yapılan diğer söyleşi ise Murat Gülsoy’la. Konusu, Murat Gülsoy’un Baba, Oğul ve Kutsal Roman adlı romanı ekseninde dönen söyleşinin, kitaptan parçaların yer aldığı soruları da cevapları kadar ilginç.

Düşünsel bölümü altında Fatma Akerson’un Edebiyata Bakıştaki Dönemeçler ile, Feridun Andaç’ın “Marquez ve Yaşamaya Dair” başlıklı yazılarını okumak mümkün. İlkay Noylan, M. Sadık Aslankara öykücülüğü üzerine yazıyor bu sayıda. Serol Teber’in Oblomovlar başlıklı yazısı Ivan Gonçarov’un Oblomov adlı eserinde vurguladığı Oblomovluk durumuna dair.

Yaşlanmaz Şair Çocuk: Necati Cumalı’nın biyografisini Kader Menteş Bolat’ın kaleminden okuyoruz. Unesco’nun 36. Genel Toplantısında alınan karar gereğince 2013 yılı Piri Reis’in Dünya Haritasının 500. yıldönümü olması sebebiyle “Anma Yılı” ilan edildi. Piri Reis biyografisini Handan Gökçek kaleme almış.

Eser tanıtımlarında dört kitap var: Doğan Çayır, Feridun Andaç’tan Bir Yaşar Kemal Kitabı: Sözün Büyücüsü’yle; Feridun Andaç’ın özenle ve çok boyutlu olarak hazırladığı Yaşar Kemal’i anlatan kitabı tanıtıyor. Bade Elalır, Fidan Çobanoğlu Kaplan’ın çiçeği burnunda gençlik romanı “Biz Üçümüz…”ü ele alıyor. Nurzer Öznur, Sina Kabaağaç’ın Anıları Üzerine başlıklı yazısında; Halikarnas Balıkçısı’nın oğlu Sina Kabaağaç’ın “Dün, sanki bin yıllık uzak bir zamandır…” adlı anı kitabının tanıtımını canlı örneklerle okura yansıtıyor. Hüseyin Etil, Varlık Tutulması: Sartre’ın Oyunlarının Felsefi Örgüsü başlıklı yazısında, Ahmet Bozkurt’un “Varlık Tutulması / Jean Paul Sartre Tiyatrosunda Varlık ve Hiçlik” adlı kitabını anlatıyor.

10. sayısında iki adet öyküye yer veriyor Bugünden Dergisi: Aysel Ekiz’in Arka Balkonlarını Temizlemeli Evin ve Gamze Güller’in Bir Su Düşü (Gaudi’yle Yürümek).

edebiyathaber.net (16 Ocak 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r