“Bugün Pazar Bugün Bizi Dışarı Çıkardılar” raflarda

Ekim 31, 2023

“Bugün Pazar Bugün Bizi Dışarı Çıkardılar” raflarda

Yüksel Pazarkaya’nın “Bugün Pazar Bugün Bizi Dışarı Çıkardılar” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Korona Kapanı

Daha önce hiç alıcı gözle bakmadığım çevre binalar, balkonlarıyla, pencereleriyle somutlanıyor. Sokaktan geçen arabalar gürültü araçlarıyken, hareketli canlılar olmuştu ama tek tük kalmışlardı. Köpeğini gezdiren genç kız, bulunduğum balkona doğru bir mutluluk ışıtıyordu. Karşı apartmanın bahçesinde üç tekerlekli bisiklete binen çocuk mutluluk odağıydı.

İlk gün bir ayrıksılık duyumsamadım. İkinci sabah biraz tedirgin uyandım. Alışveriş için bile, dışarıya çıkmak yok, dedim kendi kendime. Birden yaşlandım. Kural koyucu, yasa yapıcı koşullamıştı bu yaşlanmayı. Altmış beş yaş üstü evde kalacak. Kuralı koymuş ama süreyi belirlememişti.

Unutmak istediğimiz, unuttuğumuzu sandığımız bir pandemi dönemi geçirdik. Ama işte hepimizde bir takım izler kaldı. Kimimiz sıradan bir şeylerin yaşamın mucizevi ayrıcalıkları olduğunu anladık, kimimiz de yaşamın nasıl da kolayca bambaşka bir şeye dönüşebileceğini. Hepimiz o günlere ilişkin bir tortuyla devam ediyoruz yolumuza.

Usta yazar Yüksel Pazarkaya, 65 yaş üstü bir entelektüelin pandemi ile hesaplaşmasını anlatıyor Bugün Pazar Bugün Bizi Dışarı Çıkardılar adlı kitabında.

Yüksel Pazarkaya hakkında

İzmir’de 1940 yılında doğdu. Liseyi bitirdikten sonra, Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Kimya Mühendisliği öğrenimi gördü. Ardından 1972 yılında, aynı üniversitede Edebiyat Bilimleri ve Felsefe öğrenimini doktora ile tamamladı.

Alman ve Amerikan üniversiteleri ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Türk ve Alman edebiyatı dersleri verdi. 18 Mart Üniversitesi’nden 2006 yılında fahri doktora ünvanı aldı.

Çeşitli ödüllerin yanı sıra, 1987 yılında Almanya Cumhurbaşkanlığı Liyakat Nişanı’na layık görüldü. 2010 yılında Tüyap İzmir Kitap Fuarı Onur Yazarı seçildi. Alman Radyolar Birliği (ARD) günlük Türkçe yayınları bölüm başkanlığından emekli oldu.

Türkçe ve Almanca telif ve çeviri olarak yaklaşık yüz kitabı yayımlandı. İlk romanı Ben Aranıyor Türkçe ve Almanca olarak basıldı. Çocuklar için de dört romanı bulunuyor.

edebiyathaber.net (31 Ekim 2023)

Yorum yapın