Masthead header

Bu yıl sinemada hangi edebiyat uyarlamalarını göreceğiz?

Hobbit 

Bir senedir sürekli okuduğumuz ‘Hobbit’ kısa haberleri sonunda yerini ‘Hobbit’ eleştirilerine, analizlerine bırakıyor. Peter Jackson’ın takibi zor aksiliklere rağmen (bir ülser ameliyatı, filmi protesto eden çekim ekibi, çekimleri donduran MGM vs.) hayata geçirdiği Tolkien uyarlaması ‘Hobbit: An Unexpected Journey’ 14 Aralık’ta vizyonda.

Sefiller 
Tony ödül törenlerindeki ‘efsane’ performanslarının artık yetmeyeceğini, Hugh Jackman’i perdede de dans edip şarkı söylerken görmek istediğimizi biliyorduk. İsteğimize cevap Victor Hugo klasiğini temel alan ‘Les Miserables / Sefiller’in film uyarlamasıyla geldi. Kamera arkasında ‘Zoraki Kral’ın Oscarlı yönetmeni Tom Hooper var. Kadronun geri kalanındaki isimlerden bazıları Russell Crowe, Amanda Seyfried ve Anne Hathaway. (1 Mart)
Baz Luhrmann’ın şenlikli dünyasıyla Fitzgerald evreninin nasıl çakışacağını sonunda görebileceğiz. Gatsby’yi Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı üç boyutlu ‘Muhteşem Gatsby’, 25 Ocak’ta vizyonda.
‘Aşk ve Gurur’ ile ‘Kefaret’ten referansla söyleyelim, Britanyalı yönetmen Joe Wright’ın ‘Anna Karenina’sının bildiğimiz Tolstoy uyarlamalarından çok daha farklı bir deneyim sunması da kuvvetle muhtemel. Karenina’yı da Wright gözdesi Keira Knightley’nin canlandırdığı yapımın gösterim tarihi 4 Ocak.
Barack Obama’nın da yazılı takdirlerini alan ‘ruhani’ bestseller ‘Pi’nin Yaşamı’ ise Ang Lee’ye emanet (28 Aralık).
Muhtemelen bu sene, kaynak aldığı anlatıya en falsolu ters köşeyi yaptıran uyarlama, ekmek kırıntılarından medet uman iki küçük çocuğu birer aksiyon figürüne dönüştüren Tommy Wirkola filmi ‘Hansel and Gretel: Witch Hunters’. (4 Ocak)
Kaynak: Radikal (28 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r