“Bu Resim Ne Anlatıyor? Mitoloji” raflarda

Eylül 15, 2017

“Bu Resim Ne Anlatıyor? Mitoloji” raflarda

Zerrin İren Boynudelik’in “Bu Resim Ne Anlatıyor? Mitoloji” adlı kitabı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Avrupa resim tarihi kitabı olarak kurgulanan eserde, Yunan ve Roma mitolojisini konu edinen Rönesans ve Barok resim örneklerinin gizleri ortaya konuyor

“Bu Resim Ne Anlatıyor?” serisinin ikinci kitabı “Bu resim ne anlatıyor? Mitoloji”, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Kitap, Yunan kültürüyle ilgili en önemli kaynaklardan biri olan mitolojik öyküler bağlamında, en bilinenlerden daha kenarda kalmış olanlara kadar bir dizi imgeyi ve gizli ayrıntıları çözümlemeyi, ayrıntılarda gizli olanları bulmayı amaçlıyor.

Sanat tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Zerrin İren Boynudelik’in yazdığı kitapta, Rönesans ve Barok resim örnekleri üzerinden Yunan ve Roma mitolojisinin resmedilmeye değer bulunmuş en ünlü konuları ele alınıyor. Kitap, çeşitli dönem ve üsluplara dair görsel malzemelerle karşılaşıldığında onlarla daha yakın ve eğlenceli bir ilişki kurabilmek üzere bir giriş niteliği taşıyor. Serinin özelliği olarak, bu kitapta da mitolojiye dair en çok resmedilmeye değer bulunmuş öyküler seçilerek, bunların betimlendiği bir örnek üzerinden üslup, dönem ve sanatçı bilgileri veriliyor.

Kitapta, Olympos Dağı’nın On İki Tanrısı, Prometheus, Zeus ve Leda, Yüz Gözlü Dev Argos, Dokumacı Arakhne, Artemis ve Kallisto, Apollon ve Marsyas, Aphrodite ve Ares, Atalante ve Hippomenes, Herakles, Hermes, Dionysos ve Paris’le ilgili her biri kendi içinde önemli kültürel ve ahlaki öykülere yer veriliyor. Öyküler toplam 152 resim üzerinden anlatılıyor. Ayrıca kitabın sonunda tanrı ve tanrıçalar hakkında kısa bilgiler, bu mitolojik karakterlerin sembolleriyle ilgili açıklamalar ve bazı teknik terimlerin anlamına ulaşmayı kolaylaştıran küçük bir sözlük yer alıyor.

edebiyathaber.net (15 Eylül 2017)

Yorum yapın