Kendi çizdiği yolda yürüyen girişimciler için

Temmuz 12, 2021

Kendi çizdiği yolda yürüyen girişimciler için

Dr. Özgür Zan’ın “Cesaret Ekonomisi” adlı kitabı Ceres Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dr. Özgür Zan’ın kaleme aldığı CESARET EKONOMİSİ yazarın deneyimlerinden ve uzun yıllar girişim ekosistemi araştırmalarından oluşuyor.  Girişimciler ve girişimci adaylarının pek çok önemli bilgiye ulaşacağı CESARET EKONOMİSİ, iş hayatının sadece başarılarını değil her girişimcinin karşılaşabileceği zorlukları, problemleri, engelleri de anlatıyor. Dr. Özgür Zan CESARET EKONOMİSİ’nin satır aralarında yalnız akademik bilgisini değil aynı zamanda pratik çözümleri ve bir girişimci olarak edindiği tecrübeleri de aktarıyor. CESARET EKONOMİSİ girişimcilere ve girişimci adaylarına yollarını aydınlatacak bir rehber niteliğinde.

Yazar Hakkında:

Dr. Özgür Zan

Özgür Zan, 1994 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldu. 23 yaşında mobil yazılımlar geliştirmek için kurulan Türkiye’nin ilk mobil yazılım şirketi Done İletişim Bilgi Sistemleri firmasının kurucu ortağı oldu. 1999-2010 yılları arasında teknoloji ve servislerden sorumlu genel müdür yardımcılığını, 2010 yılından itibaren de şirketin genel müdürlüğü görevini üstlendi. Halen bu görevine devam etmektedir.

Done, Türkiye’de ve dünyada önde gelen ve ödüllü mobil projelerde yer aldı ve 4 farklı kıtada 23 ülkeye yazılım ihraç etti, 32 adet ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

Kuruluşundan beri Done’de yönetici ortak olarak görev alan Özgür Zan, seri girişimcidir.  Özgür Zan, toplam 6 şirkette, 11 farklı ortak ile çalıştı. Yazar, ömür boyu öğrenmenin devam ettiğine inanmakta ve bilgi ile deneyimlerini gençlere aktarmaktan keyif almaktadır. Bu yüzden iş yaşamı ile paralel olarak akademik çalışmalarına devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olduktan hemen sonra, Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansına başladı ve 2002’de tamamladı, akabinde yine aynı üniversitede Organizasyon ve İşletme alanındaki doktorasına başlayıp bunu da 2008 yılında tamamladı.

Arka Kapak Yazısı

“Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil,

rahatını terk edebilen gayretli insanlara aittir”

Marcus Tullius Cicero

Girişimcilik vizyon, tutku, cesaret, inanç, çalışkanlık, pes etmeme, adanmışlık, hedefe odaklanma, sevgi, saygı ister.

İşte tam da bu kodlar Özgür Zan’ın kimyası, DNA’sı.

Her Türk gencinin bu konseptle Türkiye’yi uçuracağına inanıyorum.

Dr. Cem Kınay

Elinizde tutma ayrıcalığını taşıdığınız bu kitap, girişimcilik öyküsünü en başından izleme şansına sahip olduğum Özgür Zan’ın bu uzun ve meşakkatli süreçte biriktirdiklerini kağıda dökmesinden ibaret değil; üniversiteyi yeni bitiren deneyimsiz bir gencin girişimciliğin derin sularına atlamasının, azgın dalgalarla boğuşmasının ve suyun üzerinde kalmayı başarmasının “kan, ter ve gözyaşı” içeren romanıdır; deneyimle yetinmeyen bir girişimcinin işin teorisini araştırıp öğrenmesinin ve öğrendikleriyle yaşadıkları arasındaki sentezin analitik bir modelidir. Ve işte tüm bunların cesaret kavramı altında toparlandığı bir girişimcilik rehberidir.

İsmail Hakkı Polat

Genç yaşta girişimciliğe adım atmış, tutkulu ve işine sevdalı bir girişimcinin; kararlılıkla yürüdüğü iş hayatında elde ettiği başarılar kadar karşılaştığı zorluklar ve problemlerden edindiği bilgi ve deneyimleri, akademik hayatında öğrendiği teorik bilgilerle harmanlayarak derlediği, tüm girişimcilere ve girişimci adaylarına rehber olacak başarılı bir eser.

Tansel Voyvodaoğlu

edebiyathaber.net (12 Temmuz 2021)

Yorum yapın