Bu öyküler bilim kurgunun ilk kıvılcımlarını merak edenlere gelsin

Eylül 30, 2021

Bu öyküler bilim kurgunun ilk kıvılcımlarını merak edenlere gelsin

Edward Page Mitchell’ın Geri Giden Saat adlı öykü kitabı, Doğaç Yavuz çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Amerikan bilimkurgusunun kayıp devi” olarak tanımlanan, yazdıklarının çoğunu New York’taki The Sun gazetesinde imzasız olarak yayımlayan Edward Page Mitchell, birçok konuda ilklerin yazarı. Geri Giden Saat ise yazarın en seçkin bilimkurgu öykülerinin bir araya getirildiği, özgün bir öykü derlemesi.
 
Bilimkurgunun en büyük yazarlarından biri olan H.G. Wells’e de ilham olduğu düşünülen Edward Page Mitchell aynı zamanda döneminin en başarılı gazetecilerinden biridir. Öyküleri unutulmaya yüz tutmuş olsa da 1973’te bilimkurgu tarihçisi Sam Moskowitz’in titiz çalışması ve yayımladığı detaylı
bir derlemeyle hak ettiği ilgiyi görmeye başlamıştır.
 
Sevdiği kadınla evlenebilmek için matematiğin sınırlarında gezinmek zorunda
kalan bir genci anlatan “Takipomp”, bilimsel bir süreç sonucu görünmez kalan bir adamın trajedisini gözler önüne seren “Kristal Adam”, bir zaman
makinesini konu alan ilk öykü olan “Geri Giden Saat”, bu derlemedeki öykülerden sadece birkaçı.
 
Zaman yolculuğu, androidler, zihin transferi, bilgisayarlar… Geri Giden Saat’in sayfalarında bilimkurgu tarihinin derinliklerinden gelen ilklere şahit olacaksınız.
 
Geri Giden Saat, bilimkurgunun ilk kıvılcımları.

“Edward Page Mitchell, Amerika’dan çıkan en büyük bilimkurgu yazarlarından biri.” – Sam Moskowitz
 
“Bu öykülerin her biri ziyadesiyle ilgi çekici.”  – Lester Del Rey

edebiyathaber.net (30 Eylül 2021)

Yorum yapın