Bu kitap, okuyan herkesi dünyanın ve doğanın geleceği için bir nefer yapmaya aday

Ağustos 5, 2021

Bu kitap, okuyan herkesi dünyanın ve doğanın geleceği için bir nefer yapmaya aday

Bill Gates’in “İklim Felaketini Nasıl Önleriz” adlı kitabı, Mehmet Gürsel çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“İşte iklim değişikliği hakkında bilmeniz gereken iki rakam. Birincisi 51 milyar. Diğeri ise sıfır. 51 milyar, dünyanın genel anlamda her yıl atmosfere saldığı ton cinsinden sera gazı miktarı. Bu rakam yıldan yıla bir miktar aşağı veya yukarı yönde değişse de, genellikle artıyor. Bugün bulunduğumuz nokta bu. Sıfır ise emisyonda hedeflememiz gereken rakam.”

Bu kitap, iklim ve çevre konusunda okuyabileceğiniz en gerçekçi ve yol gösterici kitap. Bill Gates hayal kurmak, yeryüzünde cennet ütopyaları yaratmak yerine, yıllarca bilim insanları, uzmanlar ve aktivistlerle işbirliği içerisinde edindiği deneyimi okurlarla paylaşıp dünyayı iklim felaketinden koruyacak senaryolar üzerinde durmayı yeğliyor. Gates, ancak siyasal alanın, teknolojinin ve piyasanın eşzamanlı olarak ve uyum içerisinde “yeşil”e yöneldiği bir durumda iyimser olabileceğimizi savunuyor.

Bir iş insanının pratik ve akılcı bakışının sunduğu rakamlar, istatistikler ve oranlar sayesinde dünyanın içinde bulunduğu durumu bütün çıplaklığıyla yorumlayabiliyor; her evden, her sanayi tesisinden, gündelik hayattaki her faaliyetten iklim felaketine ne tür katkılar sunulduğuna dair büyük resmi görebiliyoruz.

Gates, sabırla ve her şeyden önce ayakları yere basan bir umudun verdiği hevesle bütün bilgilerini paylaştığı okurlarına, rakamların kötümserliğini ve her felaketten bir çıkış yolu bulan insan iradesinin iyimserliğini bırakıyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Bill Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı’nın eşbaşkanı ve Breakthrough Energy’nin kurucusudur. 1975 yılında Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kurdu; şirketi kişisel yazılım ve hizmetlerde dünya lideri haline getirdi. 2008 yılında, dünyanın en yoksul insanlarına fırsatlar sağlamak üzere vakfının çalışmalarına tam zamanlı olarak odaklanmaya başladı. Eşbaşkan olarak, vakfın stratejilerinin geliştirilmesine öncülük ediyor ve organizasyonun genel yönünü belirliyor. Gates Ventures aracılığıyla iklim değişikliği ve temiz enerji alanındaki yenilikler, Alzheimer araştırması ve diğer sağlık sorunları, disiplinlerarası eğitim ve teknoloji alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. Breakthrough Energy’de iklim değişikliğine yönelik olarak yeni nesil girişimcileri, büyük düşünürleri ve temiz teknolojileri destekliyor, yenilikçi ve problem çözen kişi olarak deneyimlerini ortaya koyuyor. Gates, temiz bir enerji geçişi için gerekli politika, pazar ve teknolojik değişiklikleri yönlendirmeye yardımcı olmak için sektörlerdeki küresel liderlerle ortaklık deneyiminden faydalanıyor. Gates, 2010 yılında Melinda, French Gates ve Warren Buffett ile birlikte varlıklı kesimleri, servetlerinin bir bölümünü yaşamları boyunca ya da istedikleri sürece hayırsever amaçlara bağışlamayı teşvik etmek amacıyla The Giving Pledge’i kurdu.

edebiyathaber.net (5 Ağustos 2021)

Yorum yapın