“Bir Yetişkin Yaratmak” yakında raflarda

Ekim 31, 2017

“Bir Yetişkin Yaratmak” yakında raflarda

Julie Lythcott-Haims’in yazdığı, Duygu Pınar Kayıhan’ın Türkçeye çevirdiği Bir Yetişkin Yaratmak, İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi tarafından 36. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okura sunulacak.

Tanıtım bülteninden

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, geleceğin yetişkinlerini yetiştirmekte olan anne babalara seslenen bir kitabı ekim ayında okurlarla buluşturdu. Stanford Üniversitesi’nden Julie Lythcott-Haims’in yazdığı Bir Yetişkin Yaratmak, günümüzün her daim kaygılı ve stresli hale gelen ebeveynliğini sorgularken adeta bir krize dönüşen çocuk yetiştirme hakkında da düşündürücü noktalara değiniyor. Bir Yetişkin Yaratmak, 36. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşuyor.

Çocuğunuz nasıl bir yetişkin olabilir?

Günümüzün koşulları birçok tehlike ve zorlukla dolu. Toplumsal yaşantımız her geçen gün daha da tedbirli olmayı gerektiriyor. Ancak 4 yaşında yemeğini hâlâ kendi başına yiyemeyen, okulda arkadaşıyla yaşadığı sorunu öğretmeni ya da anne babası olmadan halledemeyen, üniversite tercihini kendisi yapamayan, patronuyla ya da ev sahibiyle olan anlaşmazlığını “bir büyüğü” olmadan çözemeyen çocukların bu hayatla başa çıkabilmesini nasıl bekliyoruz? Daha da önemlisi böyle insanların hayatta başarılı olabilmelerini nasıl umuyoruz? Acaba bunda biz anne babaların payı yok mu?

İnsanların binlerce yıldır altından kalkabildiği ebeveynlik hakkında bugün kafamız neden bu kadar karışık? Neden bu kadar çok anne-baba, çocuk sahibi olmayı bir çeşit kriz olarak görüyor? Stanford Üniversitesi’nden Julie Lythcott-Haims, bu kitapta günümüz ebeveynliğini sorguluyor ve çocuklarımızı nasıl gerçek birer yetişkin olarak büyütebileceğimize dair ipuçları sunuyor.

Kendi yolundan gitmeli

“Ebeveyn olarak hepimizin hayali bir çocuk sahibi olmaktı. Ama çocuklarımızın da kendi hayallerini kurma hakkı olduğunu unutmamak lazım.” diyen yazar Lythcott-Haims, anne babaların çocuklarını korumak ve onların acı çekmelerini önlemek isterken onların yetişkin olma yolculuğuna zarar verdiklerine dikkat çekiyor. Çocuklara anlamlı ve tatminkâr bir yetişkin hayatı sürmelerini sağlayacak ve onları bağımsız kılacak beceriler ve değerler kazandırmak gerektiğini vurgulayan yazar şunları söylüyor: “Ebeveyn olarak biz, ancak çocuklarımızı bu özelliklere sahip kişiler olarak yetiştirebildiğimiz ölçüde başarılı olmuş sayılacağız. Çünkü o zaman çocuklarımız karşılaşacakları sorunları bizden yardım almayı ya da bize ihale etmeyi düşünmeden çözümleyebilen kişiler olacaklar.”

Nasıl bir ebeveyn olmak istersiniz?

Julie Lythcott-Haims otoriter, beklenti düzeyi yüksek, çocuğunun her ihtiyacını kendisi yerine getiren ve giderek onu kendisine bağımlı kılan anne ya da babanın kendisi için de nasıl stresli, gergin bir aile yaşantısı yarattığını da değinmeden edemiyor. Yazar, çocukları gerçek hayata nasıl hazırlayabileceğimize dair ipuçları sunarken aynı zamanda nasıl daha mutlu anne babalar olabileceğimize dair öneriler de sunuyor.

edebiyathaber.net (31 Ekim 2017)

Yorum yapın