Masthead header

Bir manik depresifin günlüğü: “İmkânsızı Arayan Adam”

imkansiziarayanMimi Baird’in Eve Claxton’la birlikte kaleme aldığı “İmkânsızı Arayan Adam”,  Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle Beyaz Baykuş Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kitap, manik depresyonun biyokimyasal nedenleri üzerinde çalışan bir doktorun aynı hastalığa yenik düşerek yaşadığı süreci anlatıyor. Aynı anda hem doktor hem hasta olan Dr. Perry Baird’in bu zorlu dönem boyunca kaleme aldığı notlarını, bilimsel araştırmaları ve günlüğünü ölümünden sonra gün yüzüne çıkaran kızı, roman formunda şahane bir kurguyla kaleme aldığı “İmkansızı Arayan Adam”la Amerika’da satış listelerini altüst etti. Çevirisini Begüm Kovulmaz’ın yaptığı kitabı, Washington Post Gazetesi “yılın en iyi romanı” seçti.

Arka Kapak

1920’lerin ve 30’ların gelecek vaat eden doktorlarından Perry Baird, müthiş bir öngörüyle manik depresyonun biyokimyasal sebepleri üzerinde çalışmaya başladığında kendisinin de bu hastalığa yenik düşeceğini bilmiyordu.

Çalışmaları yayımlanmaya ve kabul edilmeye başladığında ise artık bir tedavi merkezinden diğerine taşınan, ailesi tarafından terk edilmiş, doktor olarak çalışma izni elinden alınmış bir adamdı. Tedavi amaçlı bir beyin ameliyatından sonra da hayata veda etti zaten.

Mimi Baird babasını hiç tanımadan büyüyen bir kız çocuğuydu. Yıllar sonra birbirini takip eden tesadüfler sonucu babasının yazdığı notları bulduğunda ilk kez seneler önce kaybettiği babasına kavuştu. Ve ortaya “İmkânsızı Arayan Adam” çıktı.

Belki de manik depresif Perry Baird’in tutmuş olduğu  günlükler doktor olarak yaptığı çalışmalardan çok daha kıymetli. Çünkü bize birinci ağızdan zihni hastalanan bir insanın neler yaşadığını noktasına virgülüne dokunmadan anlatıyor.

edebiyathaber.net (14 Temmuz 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r