“Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler” yakında raflarda

Ekim 31, 2017

“Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler” yakında raflarda

Anne Lamott’un Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler adlı kitabı, Damla Göl’ün çevirisiyle 3 Kasım’da hep kitap tarafından yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

hep kitap’ın, yazmayı hayatının merkezine yerleştiren herkesin ilgisini çeken “Atölye” serisinden, yazmak üzerine bir meditasyon: Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler

hep kitap, yazarın koçu olmak, kendi yazarlık hikâyesiyle başka yazarların yoluna ışık tutmak isteyenlerin buluştuğu bir “Atölye” kurdu. hep kitap’ın, Ursula K. Le Guin imzalı Dümeni Yaratıcılığa Kırmak ve Kendra Levin imzalı Sen de Kendi Hikâyenin Kahramanısın kitaplarıyla başlayan serisi Atölye’ye, Anne Lamott’un Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler kitabı da ekleniyor.

İnandırıcı diyaloglar yazmak o kadar da zor değil. İlk taslaklarınızı, bekledikçe rengi ortaya çıkan polaroit fotoğraflar gibi düşünebilirsiniz. Evet, taslak yazmak kolay iş değil, ama emin olun en sevdiğiniz yazarın da masasını süslüyor o korkunç taslaklar. Evet, olay örgüsünü planlamak da sonra aksayan taraflarını bulup çıkarmak da zahmetli bir iş… Bu gibi durumlarda bazen tek ihtiyacınız olan, girmeye çalıştığınız yolun tüm engebelerini, birkaç labirentin çıkışını bilen bir yazardır. İşte, yıllardır yaratıcı yazarlık dersleri veren Anne Lamott tam da bunu yapıyor. Yazar adaylarına hem yazarlığın zorluklarını hem de kitaplarını yayımlatamasalar bile yazmanın başlı başına bir lütuf olduğunu anlatıyor.

İşler içinden çıkılmaz bir hal aldığında tek yapmanız gereken, yayımlandığı yıldan beri yazar adaylarının baş ucu kitabı olan Bir Kuştan Öbürüne: Hayat ve Yazmak Üzerine Tavsiyeler’den rastgele bir sayfa açmak. Gerisini Anne Lamott’un kelimeleri hallediyor!

edebiyathaber.net (31 Ekim 2017)

Yorum yapın