Bir İngiliz antropolog 31 Mart olayları ve İstanbul’u yazdı

Temmuz 8, 2019

Bir İngiliz antropolog 31 Mart olayları ve İstanbul’u yazdı

Sir W.M. Ramsay’in “İsyan Günlerinde İstanbul” adlı kitabı Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Sultan’ın yaşaması Jön Türklerin ölümü demekti. Ya birinin ya da diğerinin tarih sahnesini terk etmesi gerekiyordu ve Jön Türkleri bu kez işlerini şansa bırakmayacaklardı.”

31 Mart İsyanı, modern Türkiye tarihinin en önemli kırılma noktalarından birini teşkil eder. Bu isyanın bastırılması ile birlikte artık Osmanlı yönetiminde bir daha eski usüllere geri dönülemeyeceği ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gücü ortaya konulmuş oldu.

Anadolu’da arkeolojik araştırmalar yapmak için yola çıkan Sir W.M. Ramsay, eşi ve kızı ile birlikte bir anda kendilerini imparatorluğun başkentinde tehlikeli bir iktidar oyununun ortasında buluverdi. Ramsay ailesi, bu 17 günlük maceraları boyunca İstanbul’un pek çok farklı yerini ziyaret edip pek çok farklı kişilerle görüşme imkânı buldu. Bu ziyaretlerinden ve görüşmelerinden edindikleri bilgileri günü gününe kaydettiler. Daha sonra Sir Ramsay bu notları bir araya getirerek modern Türk tarihi için paha biçilemez bir kaynak eser ortaya koydu. Mümkün olduğunca 31 Mart İsyanı hakkında farklı bakış açısına sahip kişilerin izlenimlerini de eserinde yansıtmaya çalışan Sir Ramsay, isyan günlerinde İstanbul’un ayrıntılı bir fotoğrafını çekmektedir.

Bu Kitap Neden Önemli?

Kitap, arkeolog olan Sir W. M. Ramsay tarafından 31 Mart Olayı’nın yaşandığı günlerde İstanbul’da kaleme alındı. Kitabın içerisinde yer alan fotoğraflar, yazarın eşi tarafından isyan sırasında çekilen ve başka bir yerde bulunmayan fotoğraflar. Bu orijinal görsellerin süslediği kitap sunduğu dikkat çekici ayrıntılarla okuru tadına doyulmaz bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Belki her gün geçtiğimiz cadde ve sokaklarda bundan yüz on yıl önce yaşanan kanlı bir iktidar mücadelesini ayrıntılı bir biçimde anlatıyor.  Kitabı eline alan bir okuyucu, anlatılanlar eşliğinde bireysel olarak İstanbul sokaklarında 31 Mart İsyanı’nın izlerini sürebilecek.

Editörün Görüşü

Kitap, İngiliz bir arkeolog olan Sir W.M. Ramsay tarafından 31 Mart İsyanı sırasında kaleme alınan bir günlükteki notların bir araya getirilmesinden oluşan çok değerli bir çalışma. Aynı zamanda yazarın eşinin çektiği orijinal ve pek bilinmeyen fotoğraflar içeriyor. İçeriği ve kalitesiyle her türlü tarih okuyucusunun ilgisini çekecek mükemmel bir çalışma.

edebiyathaber.net (8 Temmuz 2019)

Yorum yapın