Bir dostluğun büyülü hikâyesi: Bütün Düşler Nazlı’dır

Eylül 8, 2023

Bir dostluğun büyülü hikâyesi: Bütün Düşler Nazlı’dır

Attilâ Şenkon’un daha önce Can Yayınları’dan yayımlanan Bütün Düşler Nazlı’dır adlı romanı Everest Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Edebiyatımızda kendine özel bir yer edinmiş, büyülü gerçekçiliğin Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden, kendine has, güçlü, çılgın bir kadın: Nazlı Eray… Bu kez yazar değil, roman kahramanı olarak karşımızda.

Attilâ ŞenkonBütün Düşler Nazlı’dır’da bütün yalınlığı ve büyüsüyle Nazlı Eray’ı yazarken hatıra ile hayali, yaşamla edebiyatı ustaca iç içe geçiriyor.

Hayatları ve anları, insanı belleğin büyülü bir yer olduğuna inandırabilecek denli ayrıntılı hatırlayan düş ustası bir kadının öyküsü bu. Aynı zamanda da, edebiyata ve bir şehre duyulan ortak sevgiyle doğan, öğle aralarında büyütülen bir dostluğun. 

Düş ustası ve ben Café Canava’nın denize bakan terasındaydık. Romantik bir Rum ezgisi, Akdeniz müziğinin kendine özgü sokulganlığı ile dalga dalga kanıma karışıyordu.
“Nasıl buldun Santorini’yi?” diye sordu.
“Düşlerime benziyor,” dedim.
“Uyanınca yitirdiğim bütün düşler gibi nazlı ve uçucu.”

İlk aşklar, ayrılıklar, sinemalarda dökülen acı gözyaşları, gümüş çerçeveden gülümseyen Marilyn Monroe, geceyi yırtan dostluklar… Freud’la yenen akşam yemekleri, dünya haritası üzerinde çıkılan renkli yolculuklar, üstü açık toz pembe bir Cadillac Coupe’a dönüşüp gökyüzüne kanatlanan bir Renault Spring…

edebiyathaber.net (8 Eylül 2023)

Yorum yapın