Bir ailenin hayatından kesitler: “Rüzgârımı Kestiler”

Ekim 28, 2021

Bir ailenin hayatından kesitler: “Rüzgârımı Kestiler”

İlhan Taşçı’nın “Rüzgârımı Kestiler” adlı öykü kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Babaları genç yaşta ölen, altısı erkek üçü kız, dokuz kardeşli bir aile. Erkeklerin hepsi bir dönem başta Almanya’da olmak üzere Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde çalışmış bu ailenin hallerinin “okumuş” yeğenlerinin gözünden anlatımı Rüzgârımı Kestiler. Birbiriyle doğru düzgün geçinemeyen kardeşlerin memleket ziyaretlerinde yaşadıklarının renkli hikâyesi.

Gazeteci İlhan Taşcı, Rüzgârımı Kestiler’de sulugöz taşra tuzağına düşmeden taşranın, gurbetin, memleket özleminin, kalabalık ailenin, aşkın, gidenlerin ve geride kalanların hikâyesini yazıyor.

Yazar hakkında

İlhan Taşcı, Konya-Cihanbeyli’de doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Cumhuriyet’te başladı. Mesleğini yüksek yargı ve parlamento muhabiri olarak sürdürdü. Karşı gazetesi Ankara Temsilciliği ve köşe yazarlığı yaptı. New York’ta 11 Eylül 2001 tarihindeki İkiz Kuleler saldırısını düzenlediği ileri sürülen El Kaide’nin Türkiye’deki parasal kaynak ve bağlantılarına ilişkin haberleriyle 2001 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği “Gazetecilik Başarı” Ödülü’ne değer görüldü. AKP kurucusu olan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı’nın karıştığı milyonlarca dolarlık akaryakıt kaçakçılığına ilişkin haberleriyle de 2005 Bülent Dikmener Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İlhan Taşcı, Türkiye’nin geniş bir alanında istihbarat çalışması yapmak üzere kurulması öngörülen gizli bir örgütün kurulma hazırlığı ve örgütün harcamalarının örtülü ödenekten karşılanması planlarına ilişkin “Kaçakçılıkta Özel İstihbarat Örgütü” haberleriyle de 2005 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Başarılı Gazeteci Ödülü’ne değer görüldü. İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatlerine yönelik soruşturmaların siyasi baskılarla durdurularak, dosyaların sümen altı edilişine ilişkin “Cemaate dokunulamadı” haberleriyle de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen 2009 yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı ödülüne siyasi haber dalında layık görülen Taşcı’nın inceleme ve araştırma kitapları: Af Dağının Ardındaki AKP (2005, 2. basım), Telekulağın Duydukları/Kulak Misafiri (2009, 2. basım), Bir AKP Belge’seli: Maskesiz Soygun (2011, 15. basım), Babam Sağ Olsun (2011, 5. basım), Hükümet-Cemaat Kuşatması / Cüppeli Adalet (2011, 9. basım), Yargının Siyasallaşma Günlüğü / İlahi Adalet (2011, 6. Basım), Kim Bu Gizli Tanıklar, Ne Anlatıyorlar, Gizli Tanıdık (3. 2013, 3. basım).

Yazarın ilk romanı Ömrümün Son Hükmü 2012’de yayımlandı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Araştırmacı Gazetecilik” kursunda eğitmen olarak görev alan İlhan Taşcı, TRT Ankara Radyosu’nda yayımlanan “Gündem” isimli programda haftalık yorumlar yapıyor. İlhan Taşcı, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesidir.

edebiyathaber.net (28 Ekim 2021)

Yorum yapın