Beşir Ayvazoğlu, Nurullah Ataç’ı anlatıyor: Prospero, Caliban’a karşı

Ekim 19, 2023

Beşir Ayvazoğlu, Nurullah Ataç’ı anlatıyor: Prospero, Caliban’a karşı

Beşir Ayvazoğlu’nun “Ataç adlı kitabı Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çok hızlı ve çok sancılı bir değişmenin yaşanmakta olduğu bir dönemde, mensubu olduğu toplumun tarihi, dili, kültürü ve inançlarıyla didişmeyi göze alan bir düşünce adamı ve etkili bir edebiyat eleştirmeninin renkli, gelgitlerle ve kavgalarla dolu hayatı…

Altmış civarında yayımlanmış kitabı bulunan ve çeşitli dallarda çok sayıda ödüle layık görülen Beşir Ayvazoğlu’nun kaleminden çarpıcı bir biyografi: Ataç.

Ayvazoğlu bu biyografide, taklitçi bir anlayışla Batılılaşmayı değil, Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Almanlar gibi tam Batılı bir “ulus” olmamızı isteyen Ataç’ın kendisini Türkçe konusunda uç noktaya taşıyan düşünce macerasını anlatıyor.

Radikal Batıcı bir aydın olan Nurullah Ataç, taklitçi bir anlayışla Batılılaşmayı değil, Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Almanlar gibi tam Batılı bir “ulus” olmamızı istiyordu. Bunun yolu hümanist kültürü tartışmasız benimsemekti. Amaca ulaşabilmek için Prospero’nun (aydınlar) gerektiğinde kırbaç kullanarak Caliban’ı (halk) ehlileştirmesi gerektiğini kararlılıkla savunuyor, öncelikle dilimizi antik Yunanca ve Latinceye açmadan Batı’yı Batı yapan hümanist kültürü benimsemenin imkânsız olduğuna inanıyordu. Asıl arzusu bütün temel kavramları bu iki ölü dilden almaktı. Ancak bunun pratikte mümkün olmadığını fark edince Türkçeyi başta Arapça ve Farsça olmak üzere tarih boyunca sözlüğüne kattığı bütün yabancı kelimelerden arındırarak Yunanca ve Latinceleştirme görüşünü savunmaya başladı.

edebiyathaber.net (19 Ekim 2023) 

Yorum yapın