Bertolt Brecht’in ödüllü eseri: “Gecede Trampet Sesleri”

Nisan 11, 2024

Bertolt Brecht’in ödüllü eseri: “Gecede Trampet Sesleri”

Bertolt Brecht’in Gecede Trampet Sesleri adlı kitabı Füruzan Gürbüz Gerhold çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Alman şair, tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht‘in kaleme aldığı oyun türündeki eseri Gecede Trampet Sesleri döneminin güncel tarihini ele alan unutulmaz bir başyapıttır.

1922 yılında Alman şair, tiyatro oyunu, öykü, hikâye yazarı ve yayıncı Heinrich von Kleist adına düzenlenen Kleist Ödülü’ne layık görülenGecede Trampet Sesleri, Alman edebiyatının önemli eserlerinden biri olarak günümüzde de ilgiyle okunuyor.

Epik tiyatronun öncülerinden olarak yirminci yüzyıl Alman edebiyatına damga vuran ve uluslararası saygınlığa sahip olan Bertolt Brecht‘in Gecede Trampet Sesleri adlı eseri, Firuzan Gürbüz Gelhord‘un özenli çevirisi ile okurlarla buluşuyor. 

Bertolt Brecht’in 1919’da kaleme aldığı, ilk defa 1922’de sahnelenen Gecede Trampet Sesleri, 1919 Berlin Spartaküs Ayaklanması’nın gölgesinde yaşanan olayları konu alır. Anna Balicke’nin nişanlısı Andreas Kragler, I. Dünya Savaşı’nda topçu eri olarak görev yapmıştır ama dört yıldır kayıptır. Uzun tereddütlerden sonra Anna, ailesinin isteği üzerine savaş vurguncusu Friedrich Murk ile nişanlanmayı kabul eder. Nişan günü Andreas aniden ortaya çıkar ve Afrika’da savaş esiri olarak tutulduğunu iddia eder. Anna’nın ailesi ve Friedrich, Andreas’a çulsuz bir baş belası muamelesi yapar; Friedrich’ten hamile olan Anna da Andreas’tan çekip gitmesini ister. Andreas kısa süreliğine isyancılara katılır ancak olaylar bu kadarla da kalmaz. Beklenmedik pek çok gelişmeden geriye Andreas’ın şu etkili sorusu kalır: “Fikirleriniz göklere çıkacak diye etim kaldırım taşında çürüyüp gitsin mi?”

edebiyathaber.net (11 Nisan 2024)

Yorum yapın