“Ben Okurum”un yeni konuğu Mehmet Erkurt

Aralık 3, 2021

“Ben Okurum”un yeni konuğu Mehmet Erkurt

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu Can Çocuk Yayınları editörü Mehmet Erkurt. 

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”, yeni bölümüyle bir kez daha yüreklere dokunuyor. Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, yeni bölümün odağına Türkiye’de yıllardır en çok okunan kitaplar arasında yer alan Şeker Portakalı’nı oturtuyor. Başarır, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un 1968 yılında kaleme aldığı ve kendi hayatından da izler taşıyan eseri, Can Çocuk Yayınları editörü Mehmet Erkurt ile konuşuyor. Ana kahramanı 5 yaşındaki Zeze’nin birçok okurun yüreğine dokunan, bazen hüzünlü bazen de hınzır maceralarından alıntılarla renklenen sohbet, Şeker Portakalı ile de sınırlı kalmıyor; hayatımızda sevgi ve şefkatin gerekliliğinden, çocuk edebiyatına kadar uzanıyor. Yazarın diğer eserlerinin de sık sık anıldığı bölümde, kitaptan alıntılar da her zamanki gibi Başarır’ın sesinden dinleyicilere ulaşıyor. 

Mehmet Erkurt, “Şiirsel ama sade diliyle kapısını hemen açan bir metin” dediği Şeker Portakalı için “Çocukluk deneyimi çok berrak yazarda. O yüzden o deneyimi o kadar içten, o kadar hissettiği bir yerden ortaya koyuyor ki bir yetişkinin bu romanı okuyup kendi çocukluk deneyimine ya da gözlemlediği çocukluk deneyimlerine farklı bakmaması imkansız. Bir çocuğun da, ergen bile olsa, o gün olduğu ya da hemen birkaç yıl ya da birkaç gün önceki çocukluğunu değerlendirmemesi imkansız. Bir kere bu yüzden her yaşın kitabı oldu,” yorumunu yapıyor. Vasconcelos metinlerinde, çocuktaki gelgiti, derinliği, çalkalanmayı, tıkanmışlıkları açamayan ya da açmak istemeyen; bakmayan ya da bakamayan bir yetişkin dünya var. Ve çocuk kendi iletişim yollarını buluyor, onu dinleyecek muhataplar yaratıyor kendine,” diyen Erkurt yazarla ilgili sözlerine “Metinlerinde özellikle erkek karakterleri bir sevecenlik arayışında. İnsana olan merhameti çok yüksek… Yerel topraklarından, merkezinden beslenmiş biri,” diye devam ediyor ve ekliyor: Vasconcelos’un, sevginin bir temasa büründüğü haline bir özlemi var.”

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (3 Aralık 2021)

Yorum yapın