“Ben Okurum”un yeni bölümüne Hakan Bıçakcı konuk oluyor

Kasım 19, 2020

“Ben Okurum”un yeni bölümüne Hakan Bıçakcı konuk oluyor

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümüne, sevilen yazar Hakan Bıçakcı konuk oluyor.

Başarır ve Bıçakcı, Alman yazar Wilhelm Genazino’nun Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk romanı üzerine konuşuyorlar. Özellikle sosyal medyayla birlikte mutluluğun günümüzde adeta bir tabuya, bir ödeve dönüştüğünü ve herkesin kendisini mutlu gibi göstermeye çalıştığını ifade eden Bıçakcı, romanın ana karakterinin ise bu mutluluk ödevini reddetmesine dikkat çekiyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum”un yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır, romanları ve öyküleriyle edebiyatseverlerin yakından tanıdığı yazar Hakan Bıçakcı’yı ağırlıyor. “Ben Okurum”un 23. bölümünün konusu ise insanı daha okumadan önce adıyla çarpan bir roman: Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk. Başarır ile Bıçakcı’nın; İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanyası’nın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Wilhelm Genazino’nun romanı üzerine yaptıkları sohbet, dinleyenleri eserin kahramanı Gerhard ile birlikte Frankfurt sokaklarında gezinirken, hayatı ve mutluluğu sorgulamaya davet ediyor. Başarır’ın seslendirdiği bölümlerde ise, Genazino’nun titiz ve güçlü saptamaları göze çarpıyor.

Bölümün konuğu Hakan Bıçakcı, “Mutluluk ödevi diye bir şey var ya günümüzde; bu romanda işte bu mutluluk ödevini reddeden bir karakter var.” diyerek anlatırken sözlerine “Ferrari’sini Satan Bilge gibi çamaşırhanede çalışan bilge gibi bir karakter var karşımızda.” diye devam ediyor. Wilhelm Genazino içinse “Çağımızın hastalığı olan, 140 karakterde paylaşıp beğeni toplayacak cümleler peşinde değil kesinlikle. Zaten çok sade ve süssüz bir üslubu var.” diyen Bıçakcı, beğenisini “Yazar o kadar yetenekli ve önemli bir yazar ki, çok basit yazarak kalıcı olabiliyor.” şeklinde dile getiriyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

Yorum yapın