Masthead header

Ben Okurum’un yeni bölümünde Tolstoy’un ölümsüz romanı “Anna Karenina” var

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün konusu, Rus ve Dünya Edebiyatı’nın en önemli romanlarından biri olan Anna Karenina. Başarır, Tolstoy’un bu ölümsüz aşk hikâyesini yazar Murat Gülsoy ile konuşuyor. “Tolstoy tecrübesi çok geniş bir yazar. Romanlarında da bunu görüyoruz. Tabii olağanüstü bir yeteneği ve dehası da olduğunu da eklemek lazım… Bütün bir Rus Edebiyatı’nın üstünde yepyeni bir figür olarak beliriyor,” diyen Gülsoy roman içinse “Anna Karenina realist romanla modernist roman arasında bir köprü olarak da düşünülür,” diyor.  Tolstoy’un, ahlaki olarak doğruyu bulma bunalımı yaşadığını söyleyen Murat Gülsoy “Anna Karenina’yı yazdığı dönemde Tolstoy’un kendisi de intiharı düşünüyor,” diye ekliyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır ve konuğu yazar Murat Gülsoy, eserleri kadar, inişli çıkışlı hayatı, var oluş sancılarıyla da tanınan edebiyat dehası Lev Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina’yı masaya yatırıyor. Meşhur “Mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır” cümlesiyle başlayan roman, okuruna çok karakterli, çok kapsamlı, uzun soluklu, geniş ve derinlikli bir edebiyat şöleni sunuyor. Başarır ve Gülsoy’un sohbeti de romanın izinden genişliyor, derinleşiyor. Ve tabii ki, her zaman olduğu gibi sohbete kitaptan çok güzel bölümler de eşlik ediyor.

Bölüm konuğu Murat Gülsoy “Büyük eserlerde, Anna Karenina da bunların başında geliyor, bu kadar büyük bir dünyayı kurup bu kadar uzun bir döneme yayarak ve çok karakter üzerinden anlatabilmek gerçekten büyük bir başarı. 1800’lerde yazıldı diye kolaylıkla aşılabilecek ya da tekrar edilebilecek anlamına gelmiyor,” diyerek eserin önemine dikkat çekiyor. Gülsoy, “Bir yandan da tasfiye olmakta olan bir hayat tarzının romanı,” dediği Anna Karenina için “Romanın en başarılı kısmı, bir aşkın doğuşunu, alevlenişini ve sonra yozlaşmasını anlatması. Yozlaştıran şey ne? Toplumsal koşullar… Çok gerçekçi geliyor bana,” yorumunu yapıyor.

Hep dinamik karakterler yarattığını söylediği Tolstoy’u dönemdaşlarından ayıran çok önemli bir özelliğe de dikkat çekiyor Murat Gülsoy: “İnsan eşitliğine inanıyor. Sınıfsal ayrımı ortadan kaldırmak için bilfiil de uğraşıyor.”

“Roman Batı sanatıdır diye bir ezber var,” diyen Murat Gülsoy, Rus Edebiyatı’nın çok çok önemli olduğunu düşündüğünü dile getiriyor ve ekliyor: “Çok erken bir dönemde, 19. yüzyılda Avrupa’da Fransa varsa, karşısında neredeyse eşit kuvvette bir Rus Edebiyatı çıkıyor ortaya.”

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

edebiyathaber.net (13 Nisan 2022)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r