“Ben Okurum”un üçüncü sezonu, Nilay Örnek’in konuk olduğu yeni bölümle başlıyor

Ekim 28, 2021

“Ben Okurum”un üçüncü sezonu, Nilay Örnek’in konuk olduğu yeni bölümle başlıyor

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un üçüncü sezonu, gazeteci yazar Nilay Örnek’in konuk olduğu yepyeni bir bölümle başlıyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”, dolu dolu bir bölümle dinleyicileriyle yeniden kavuşuyor. Üçüncü sezonun ilk bölümünde deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır,Nasıl Olunur” adlı podcast’iyle tanınan gazeteci yazar Nilay Örnek ile Latin Amerika’nın güçlü sesi, başka bir gazeteci yazar Eduardo Galeano hakkında neşeli ve zengin bir sohbete imza atıyor. Sohbetin odağına Galeano’nun Kucaklaşmanın Kitabı adlı eserini alan ikili, söz konusu Latin Amerika olduğunda diktatörlere, sömürge düzenine, açlığa, haksızlıklara, direnişe olduğu kadar güzelliklere de değinmeden geçemiyor. Şiirsel dili, insanın ufkunu genişleten yaklaşımıyla Eduardo Galeano’yu tanımak ve edebiyatın büyülü dünyasına adım atmak için kaçırılmayacak bir fırsat sunan bölümde, her zaman olduğu gibi kitaptan alıntılar da Başarır’ın sesiyle okurlara ulaşıyor.

Eduardo Galeano için “Hem edebiyat hem gazetecilik; kısa yazma hünerini görürsün. Ben mesleki anlamda çok şey öğrenirim. Yani özenirim ona, imrenirim,” diyen bölüm konuğu Nilay Örnek, “Kısa anlatmak çok önemli. Ama onun gibi kısa anlatmak o kadar zor ki. Bana o kadar dahiyane ve büyülü geliyor ki. Büyük bir bilgeliği birkaç satırda yapıyor. Hem tarih var, hem aşk var hem hafıza var hem modern kültür var, popüler kültür var. Hepsi altı satıra nasıl sığar mesela… Hem de vurucu biter,” diye devam ediyor. Örnek, Galeano, tarihi bize insan gözünden anlatıyor. Nasıl ki bir çocuk sokağı anlatırken, sokağı onun bakışından görürsek, başka bir açıdan görürüz ya. Galeano açısından bakmak da çok geniş bir açıdan bakmak demek, olaylara yürekle bakmak demek,” diye anlattığı yazar için “Benim için her güne bir bilgelik veren, zihin açan, zihni geliştiren bir insan,” diyor.

Nilay Örnek, Kucaklaşmanın Kitabı içinse “Kucaklaşmayı sağlar, barışmayı sağlar. İnsanın kendisiyle barışmasına, kendini anlamasına yardımcı olur çünkü kendi körlüğümüzden kurtarır bu kitap. Sıradan insanlar hakkında düşünmeyi, bakmayı görmeyi öğrenmek için okunmalıdır,” yorumunu yapıyor. 

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (28 Ekim 2021)

Yorum yapın