Ben Davis’ten “Babam Nasıl Fenomen Oldu?”

Eylül 21, 2022

Ben Davis’ten “Babam Nasıl Fenomen Oldu?”

Ben Davis’in yazdığı, Mike Lowery’nin resimlediği “Babam Nasıl Fenomen Oldu?”, 10 ve üzeri yaş grubu için Mert Doğruer çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Babam kazara internet fenomeni olunca!

Ödüllü İngiliz yazar Ben Davis’in kaleminden çıkan Babam Nasıl Fenomen Oldu?yıkık dökük ailesini yeniden bir araya getirmek ve eski mutlu hayatına geri dönmek isteyen Nelson adında gözü pek bir çocukla buluşturuyor okurları.   

Günümüz çekirdek ailelerinin yaşadığı çıkmazlara ve çözülmelere sözcükleriyle ayna tutan Davis, boşanma gibi çocukların ve ebeveynlerin duygu dünyalarında dalgalanmalara neden olabilecek “hassas ve kırılgan” bir konuyu duyarlılıkla işliyor.

Teknolojiye son derece mesafeli bir babanın, “teknoloji bağımlısı” oğlu tarafından nasıl ünlü bir internet fenomenine dönüştürüldüğünü kahkahalar eşliğinde anlatan kitap, oyunbaz dili, kıvrak kurgusu ve Mike Lowery’nin matrak resimleriyle dikkat çekiyor.

On iki yaşındaki Nelson’ın hayatta olmazsa olmazı bilgisayar oyunları ve internettir. Günlerini çoğunlukla ekran başında geçirir. Tekdüze yaşantısından gayet hoşnuttur. Ta ki, bir gün annesi geride bir not bırakıp evi terk edene kadar. İşte asıl hikâye ondan sonra başlar! Kendini vahşi yaşam ustası olarak gören babası, evlerini içindeki tüm eşyalarıyla birlikte satar ve çocuklarını da alarak kırsalın ortasında bir çiftlik evine taşınır. Nelson’la beş yaşındaki kız kardeşi Mary için internetin, televizyonun ve hatta tuvaletin bile bulunmadığı bu evde yaşamak dayanılacak gibi değildir. Kırsala bir türlü uyum sağlayamayan Nelson’ın, çok özlediği eski hayatına ve annesine geri kavuşabilmek için dahiyane bir planı vardır. Ah, bir de kontrolü kaybedip ipin ucunu kaçırmasa…

Ben Davis okurları duygudan duyguya sürüklediği bu anlatısında, ebeveynlerin aldığı “kimi” kararların çocukların üzerindeki olumsuz etkilerine eleştirel bir yorum getiriyor. 

Teknoloji çağı çocuklarının gerçek hayatla baş etme mücadelesine mizahın gücüyle destek veren Babam Nasıl Fenomen Oldu?, hem dokunaklı hem de çok komik bir büyüme ve olgunlaşma serüveni.

Tadımlık>>>

Ben Davies

Kitapları yayımlanmış ödüllü bir yazar olmadan önce, radyo programları ve çeşitli dergiler için şakalar ve eskizler yazdı, kütüphanecilik ve postacılık yaptı. Yazmadığı zamanlarda düzenli olarak okullarda yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenleyen Ben Davis, eşi ve oğluyla Staffordshire’da yaşıyor ve boş zamanlarında köpeğine saçma kostümler giydirmeyi seviyor.

edebiyathaber.net (21 Eylül 2022)

Yorum yapın