“Bekâr Odaları ve Meyhaneler” yayımlandı

Ekim 21, 2016

“Bekâr Odaları ve Meyhaneler” yayımlandı

1476969140_kpk_001Işıl Çokuğraş’ın “Bekâr Odaları ve Meyhaneler” adlı kitabı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, İstanbul Araştırmaları Dizisi kapsamındaki yeni kitabı Bekâr Odaları ve Meyhaneler, 18 – 19 yy. Osmanlı İstanbulu’nda marjinalite ve mekân konularını ele alıyor.

Bekâr Odaları ve Meyhaneler, geç 18. yüzyıldan erken 19. yüzyıl Osmanlı İstanbulu’nda mahalle dışı yaşantıya odaklanarak bu özel iki mekân üzerinden marjinalite, tekinsizlik, denetim gibi kavramların izlerini sürüyor. Bekâr odaları ve meyhaneler, dönemin iktidarı tarafından suçun ve marjinal yaşamın göstergesi olarak görülürken, sürekli olarak denetime ve kapatmalara maruz kaldı. Buna rağmen varlıklarını ve yaygınlıklarını uzun süre koruyan bu iki mekân kent tarihinin sosyo-kültürel yaşamında etken rol oynadı. Kitap, bekâr odaları ile meyhanelerin iktidarla ve toplumla ilişkilerini belgeler ışında değerlendiriyor, kent içindeki dağılımlarını tespit ediyor. Osmanlı kent tarihine dair saray çevresi, toplumun üst sınıf ve belli kesimleri etrafında gelişen kent tarihi anlatılarına alternatif bir bakış sunuyor.

İstanbul’un Avru­pa metropolleri gibi çok katmanlı, kaotik bir sosyal yapıya sahip, değişimlerin ve çatışmaların yaşandığı bir kent olduğunu ifade eden Işıl Çokuğraş, “İstanbul, suçtan ve toplum dışı olandan arınmış, steril bir kent miydi?” sorusuna cevap arıyor. Çokuğraş, araştırma kapsamında incelediği Osmanlı Arşivi’nin son derece detaylı bilgiler içerdiğini, mekanların dağılım ve konum bilgileri ile kapatma baskısının hangi dönemlerde yo­ğunlaştığı gibi merak uyandıran konulara da ışık tuttuğunu belirtiyor.

Kitap kitapçılardan, Pera Müzesi veya İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden satın alınabilir. Bekâr Odaları ve Meyhaneler’e ayrıca internet üzerinden Pera Müzesi Online Kitabevi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Işıl Çokuğraş (26 Kasım 1982, İstanbul) 2000 yılında Robert Lisesi’nden, 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu, 2008 yılında Mimari Tasarım Programı’ndan yüksek lisans derecesi aldı. 2013 yılında doktora çalışmalarını tamamlayan Işıl Çokuğraş, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevini yardımcı doçent unvanı ile sürdürmektedir.

edebiyathaber.net (21 Ekim 2016)

Yorum yapın