Behçet Çelik’ten yeni bir roman: Soluk Bir An

Mart 9, 2012

Behçet Çelik’ten yeni bir roman: Soluk Bir An

Behçet Çelik’in beklenen romanı Soluk Bir An, Can Yayınları’ndan çıktı. Soluk Bir An, sıradan, açık ve anlaşılır görünen hayatlarımızın gerçekte nasıl bir karmaşa taşıdığını anlatıyor.

“Başkaları… Çok iyi biliyor, yakından tanıyor sanki onları ama bir o kadar da yabancılar; aynı türden olduklarına inanmakta bile güçlük çekiyor kimi gün. Bir zamanlar, gençken herkes çok farklıydı kendisinden, hep imrenirdi başkalarının hayatlarına. Dışarıdan herkesin hayatı oturmuş görünürdü, bir tek kendi hayatı sarsak, dağınık. Çok sonraları anladı bütün hayatlar böyle, en durmuş oturmuşu bile. Onlar farkında olmasalar da. Kalkıp gideceksek bir gün, kaçınılmazsa hücrelerimizin dağılması, nereye kadar durmuş-oturmuş bir hayat mümkün olabilir ki?”

Behçet Çelik’in yeni romanı Soluk Bir An, yazarın önceki kitaplarından izler taşıyor; bireyin yalnızlığı, dış dünya ile zamanın insanın üzerinde yarattığı baskı, iletişimsizlik ve hiç dinmeyen boşunalık duygusuyla iç içe geçmiş, her durumda kendisine bir yol çizebilen yaşama isteği… Soluk Bir An, sıradan, açık ve anlaşılır görünen hayatlarımızın gerçekte nasıl bir karmaşa taşıdığını anlatıyor.

Herkesin yürüdüğü yoldan yürümenin daha sorunsuz ve kolay olacağı umuduyla hayati konulardaki seçimlerini yapmış olan Taner’in hiç beklemediği bir anda, ummadığı bir solukla altüst olan dünyasını tanıyoruz Soluk Bir An’da. Behçet Çelik, Taner’in hikayesinden yola çıkarak zamanın ve aşkın uğultusuna kulak kabartıyor.

İkili ilişkilerin kırılganlaştığı, yaşama inancının pamuk ipliğine bağlandığı o “soluk an”ları büyük bir başarıyla anlatıyor Behçet Çelik. En çözümsüz sorunların yine böyle soluk anlarda çözüme kavuşabileceğini de unutmuyor.

Behçet Çelik

1968’de Adana’da doğdu. İlk öyküsü 1987’de Varlık’ta yayımlandı. Yazılı Günler ve Virgül dergilerini hazırlayanlar arasında yer aldı; pek çok dergi ve gazetede öykü, deneme ve çevirileri yayımlandı. 1989 yılında Akademi Kitabevi Öykü Başarı Ödülü’nü kazandı. Gün Ortasında Arzu adlı kitabı 2008 Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görüldü. İki Deli Derviş (1992), Yazyalnızı (1996), Herkes Kadar (2002), Düğün Birahanesi (2004), Gün Ortasında Arzu (2007), Diken Ucu (2010) adlı öykü kitaplarının yanı sıra Dünyanın Uğultusu (2009) adlı romanı yayımlandı.

Kaynak: edebiyathaber.net  (09 Mart 2012)

Yorum yapın