Masthead header

Basılı kitapların okunma oranı düşüyor!

webrazzi‘nin haberine göre, Pew Internet‘in Amerikalıların online ve teknoloji odaklı yaşam süreçlerini inceleyen araştırmalarına bir yenisi daha eklendi: Basılı kitapların okunma oranı düşüyor.

Artan e-kitap satışlarına paralel olarak 16 ve üzeri yaştaki kişilerin e-kitap okuma oranı geçen yıla göre yüzde 16′dan yüzde 23′e çıkmış. Son 12 ayda basılı kitap okuyanların oranı ise yüzde 72′den yüzde 67′ye düşmüş.

Satış hacminde yaşanan azalma okunma yöneliminde de kendini göstermeye başlamış. Araştırmaya göre toplamda kitap okuyanların oranı 2012′de yüzde 75 olmuş. 2011 sonunda bu oran biraz daha yüksekmiş; yüzde 78.

Ereading-device-ownership

Tabletler e-kitap okuyucuları geride bırakıyor

2011 sonunda bir tablet veya e-kitap okuyucu sahibi olan kişilerin oranı yüzde 18 iken 2012 sonunda aynı oran neredeyse 2 katına çıkmış ve yüzde 33 olmuş. Tablet satışları ise e-kitap okuyucuları geride bırakmayı başarmış. Belki çift ekranlı cihazlar bu ayrılığa son verebilir.

Pew Internet, Amerikalıların okuma alışkanlığına ilişkin detaylı bir tablo da çıkarmış. E-kitaba yönelime dair değişimlerden bahsedecek olursak; en büyük artışlar 16-17 ve 30-49 yaş arasında görülmüş. Yıllık 30 bin dolardan az kazananlar ve kırsal yaşamda değişim en düşük seviyede.

webrazzi editörleri, Türkiye’de bu araştırmayı yapmak için henüz erken olduğunu, ama e-kitap ve tablet satışlarının arttığını gözlemenin zor olmadığını belirtiyorlar.

29 Aralık 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r