Baş döndüren ve hayrete düşüren astronomik bilgiler bu kitapta

Eylül 23, 2022

Baş döndüren ve hayrete düşüren astronomik bilgiler bu kitapta

Tim James’in “Gökbilimsel” adlı kitabı, Eylül İdemen Doğramacı çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Samanyolu’nun yaklaşık 200 milyar güneş barındırdığını biliyor muydunuz? Peki ya Jüpiter’de bir günün yalnızca 10 saat sürdüğünü? Mars’ta gökyüzünün gündüzleri pembeyken gün batımıyla maviye döndüğünü, Neptün’deyse atmosfer koşullarının elmastan yapılma minik dolu taneleri oluşturduğunu?

Uzay, bir insanın inceleyebileceği en büyük, en eski, en sıcak, en soğuk, en tuhaf yapı. O halde bilimin en şaşırtıcı gerçeklerinin astrofizik ve kozmolojiye ait olması, insanlığın da bu esrarengiz yapıyı keşfetme çabası pek şaşırtıcı değil. 

Elementsel ve Parçacıksal’ın yazarı Tim James, Gökbilimsel’de evrenin uçsuz bucaksız sularına dalıyor ve uzaylılardan ötegezegenlere, beyaz deliklerden karanlık maddeye, kuasarlardan kuark yıldızlarına karşılaşabileceğimiz en büyük gizemlere ışık tutmak üzere kolları sıvıyor. Hem astronomi tarihçesini ve konuya ilişkin en güncel gelişmeleri detaylarıyla anlatıyor, hem de Düz Dünya dahil kamuoyunu meşgul eden tartışmalara kendine özgü mizahi üslubuyla parmak basıyor. 

“James, karmaşık kavramları basitleştirmek için en temele iniyor. Uzayın devasalığını kolaylıkla anlaşılır hap bilgilere dönüştürerek evrenin tuhaflığını en hayranlık uyandırıcı şekilde gözler önüne seriyor.” –Foreword

“Önceki kitabı Elementsel’de olduğu gibi didaktiklikten uzak ama bilgilendirici bir tavır benimseyen Tim James, bizi uzay biliminin ışık yıllarında, Büyük Patlama’dan UFO’lara uzanan eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.” –Andrew Crumey

“Bilimin sıkıcı ve yavan olması gerektiğini kim söyledi? Tim James olmadığı kesin!” –The New York Post

En önemli cümle

Önümüzde keşfedilmeyi bekleyen koca bir gerçeklik var. Ve keşfedilecek. Sizin, benim gibi insanlar tarafından. Bilim bizi mağaralardan çıkardığı gibi, yıldızlara da taşıyacak.

Bu kitap neden önemli

-“Bilimi öğrencilerim için nasıl zevkli hale getiririm?” sorusuyla yola çıkan Tim James, neşeli örnekler ve çizimlerle renklendirdiği Gökbilimsel ile okurlara eğlenceli bir astronomi rehberi sunuyor.

-New York Times, Washington Post, Publishers Weekly, Kirkus Reviews, The Telegraph gibi prestijli yayınlar James’in anlatımından ve kitaplarından övgüyle bahsediyor, bilimle biraz da olsa ilgilenen herkesin bu kitapları okuması gerektiğini söylüyor.

-Brezilya, Çin, Polonya, Almanya, ABD ve Fransa’da da bu seri okunuyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Tim James bir ortaokul öğretmeni, blog yazarı ve YouTube ve Instagram yayıncısı. Nijerya’da büyüyen James’in on beş yaşındayken vurulduğu bilime duyduğu kara sevdadan kurtulmaya hiç niyeti yok. Yüksek lisans eğitimini kimya bölümünde hesaplamalı kuantum mekaniği alanında tamamladıktan sonra dinlemeye hevesli herkese bilimi anlatmaya karar verdi ve sınıfa girdi. BBC Radio’da bilim danışmanı olarak yer aldı ve BBC Science Focus dergisine  kuantum teorisiyle ilgili makaleler yazdı. Yayımlanmış iki kitabı daha var: Kuantum ve parçacık fiziğini incelediği Fundamental (2019) ve uzayın derinliklerine indiği Astronomical (2020).

edebiyathaber.net (23 Eylül 2022)

Yorum yapın