Babil Kitaplığı’ndan Henry James’in en iyi öyküleri

Nisan 12, 2017

Babil Kitaplığı’ndan Henry James’in en iyi öyküleri

henry-jamesHenry James’in Jorge Luis Borges tarafından seçilen öykülerinden oluşan “Dostlarımızın Dostları”, Babil Kitaplığı serisinden, Pınar Kür ve Fatih Özgüven çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“James’in okuyucuları bazen zevk bazen de düşkırıklığına yol açan sürekli ve keskin bir güvensizlik duymaya zorunlu hissederler kendilerini.”

Jorge Luis Borges

“Bu derleme için birbirinden farklı dört anlatı seçtik. ‘Saklı Yaşam’da fantastik ve satirik öğeler, Stevenson ile Papini’nin çok sevdiği, çokça işlenmiş ‘ikilik’ teması ve dünyanın görünür kurgularını baştan sonakat eden olağanüstü hiçliklere yöneltilmiş alay iç içe geçer. ‘Owen Wingrave’ ilk bakışta barışçıl bir savunu gibi görünebilir ama daha sonra kadim ve hayaletsiağırlık merkezinin epik unsurları dışlamadığı görülür.‘Dostlarımızın Dostları’ derin bir melankoli içerir, aynı zamanda gizemle işlenmiş bir aşkın yüceltilmesidir. Bu seçkiye, üç fantastik öykünün yanı sıra fantastik olmayan ama belki de Henry James’in en iyi öyküsü denebilecek bir dördüncüyü ekledik. ‘Northmore’ların Alçalışı’ sonul gerçeği bilmediğimiz sürece daha da acımasız görünen sabırlı bir intikamın öyküsüdür.”

Jorge Luis Borges

Henry James

Amerikan edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Henry James, New York kentinde doğdu. Çocukluk yıllarını Manhattan’da geçirdi, ardından Cenevre, Paris ve Londra’ya giderek Avrupa’yı tanıma imkânı buldu. James, 1878’de yayımladığı Daisy Miller romanıyla uluslararası üne kavuştu. 1915’te İngiliz uyruğuna geçti. Elli bir yılda 20 roman, 112 öykü, 12 oyun, gezi ve eleştiri kitapları kaleme almış, “uluslararası roman”ın ustası haline gelmiştir.

edebiyathaber.net (12 Nisan 2017)

Yorum yapın