Masthead header

“Babam Çalılığa Dönüşünce”: Savaşmayıp pasta pişirsek? | Gaye Dinçel

Kitabı görür görmez kapağına vuruldum. Babanın kafasındaki kuşlara bayıldım özellikle. Gülümsememi buruklaştıran, başındaki asker şapkası oldu. Savaştan bu kadar yorulduğum bir zamanda savaşı anlatan bir kitap bulmuştu beni: Babam Çalılığa Dönüşünce.

Kahramanımız Toda anlatıyor.  Aslında daha uzun bir adı var ama oradakiler söyleyemiyor.

Toda’nın annesi komşu ülkede yaşıyor. Pek görüşmemişler, arada bir telefonda. Nefis pastalar yapan babasıyla küçük bir kentte yaşıyor. Babası her gün yirmi çeşit kremalı pastayla üç çeşit turta pişiriyormuş çalılığa dönüşmeden önce.

Babası istememesine rağmen gitmek zorunda. “Birilerini ötekilere karşı” savunacak, üstelik o ötekiler arasında arkadaşları da var. Kalıp pasta yapabilse ne güzel olurdu.

Babası gidince babaannesiyle kalıyor Toda. Babaannesinin saçlarıyla uğraşıyor, komik hâllere sokuyor onu.  Birlikte eğleniyorlar, ta ki patlama sesleri yaklaşana dek. Toda’nın artık orada kalmaması gerekiyor.

Başka çocuklarla birlikte bir otobüse binip annesinin yanına gitmek üzere yola çıkıyor. Yolda onu bekleyen maceralar, yaşamla baş etme konusundaki doğal yeteneği, şaşırtıcı ve rahatlatıcı geldi bana.

Çocuklar çok eğlenerek okuyacak bu kitabı. Toda çok güldürdü beni.  Bambaşka bir bakışı var yaşama. Gerçeği olduğu gibi kabul edip gülümseyerek hayatta kalınabileceğini anımsadım.

Kitabı savaşın anlamsızlığını hatırlamak isteyen herkes okusun. Bir çocuğun gözünden görün hayatı. “Büyük büyük” laflarınızı yutup “küçük” adımlarla barışa yürümeyi hayal edin.

Çocuklarınsa “öğrenmeye” ihtiyacı yok, zaten biliyorlar “birileriyle ötekilerin” kavga edip durmasının saçmalığını.

Joke van Leeuwen, Hollandalı, ödüllü bir yazar. Resimler de ona ait. Kitabı Hollandacadan çeviren Burak Sengir’e hayran kaldım. Türkçe yazılsa bu kadar akıcı olurdu bu kitap. Bu güzel seçim için Hayykitap’ı da kutlamak lazım.

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (18 Ocak 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r