Atatürk’ün “Onlar benim çocuklarımdır” dediklerinden birinin, “berberinin” anıları

Ağustos 9, 2023

Atatürk’ün “Onlar benim çocuklarımdır” dediklerinden birinin, “berberinin” anıları

Yaşar Gürsoy’un Atatürk’ün Berberi adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Atatürk’ün en yakınındaki kişilerden biri olan Berber Mehmet Tanrıkut Mete, namı diğer Berber Memo’nun anılarıyla Ulu Önder’in son günlerine kadar uzanan 13 yılına yakından tanıklık edeceksiniz.

Okuyacaklarınız, özellikle Atatürk’ün “insani yönünü” ön plana çıkaracak anıları ve en sadık güvenilir hizmetlisinin; “Onlar benim çocuklarımdır” dediklerinden birinin, “berberinin” anılarıdır…

Arka Kapak Yazısı:

“İYİ ÇOCUĞA BENZİYOR. LAKİN GEREKLİ İSTİHBARATI TEKRAR YAPTIRIP REFET PAŞA İLE OLAN YAKINLIĞINI DA BİR TETKİK EDİNİZ.”

En çalkantılı günlerde, suikast tehditleriyle burun buruna yaşanılan o yıllarda dile kolay tam 13 yıl (1925-1938) Atatürk’ün her gün tıraşıyla ve her türlü sıhhi bakımıyla ilgilenen biri olmak, “en güvenilir insan” olmayı gerektirir.

Berber Mehmet Tanrıkut Mete tam bir sır küpü. Yurtiçi gezilerinde ya da yurtdışından gelen ülke liderlerinin protokollerinde bile Berber Mehmet hemen her fotoğrafta Atatürk’ün bir adım gerisinde yer aldı. Hatta fotoğraflar dikkatle incelendiğinde “cansiperane” bir yakın koruma ve kimi iddialara göre dublörü olduğu anlaşılabilir.

Defalarca suikast girişimine maruz kalan Atatürk, “Elinde usturalı bir adama ne kadar ya da nasıl güvenebilirim?” sorusunu acaba kendisine kaç kez sormuştur bilinmez ama bazen giydiği kıyafetin aynını giymesine dahi izin verdiği, soyadını bile kendi koyduğu Mehmet Tanrıkut Mete’ye çok güvenmiş olsa gerek.

Belge ve fotoğraflarla satır aralarında geçen yaşanmışlıklar Atatürk ile berberinin gizemli dünyasına ve birlikte gördüklerine ışık tutacak…

Yazarın Yayınevimizden Çıkan Diğer Kitapları:

Anne O Bizden Biri

Atatürk’ün Katilleri ve O Doktor

Atatürk’ün Kod Adı: Mustafa Şerif

Devrimi Kadınlar Yapar

edebiyathaber.net (9 Ağustos 2023)

Yorum yapın