Aslı Tohumcu’nun kaleminden çocukların yaşama dair gözlemleri, hayalleri, soruları…

Temmuz 8, 2024

Aslı Tohumcu’nun kaleminden çocukların yaşama dair gözlemleri, hayalleri, soruları…

Aslı Tohumcu’nun yazdığı Cansu Erkan’ın resimlediği Oyuncaklı Alfabe Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Öykü ve anlatılarıyla her yaştan okura ulaşan Aslı Tohumcu, karikatür tadında resimleri ve renkli karakterleriyle sevilen Cansu Erkan’la, çocukların hayata dair sorularını, kimi zaman göz ardı edilen beklentilerini, gündelik gözlem ve hayallerini, sessiz monologlarını eğlenceli bir dille seslendiriyor.

Bir çocuk vardı, hikâyelere aşkla bağlı. Çocuktu ancak çözmüştü meseleyi. Hayat bazen ne kadar da çelişkiliydi! Bir gün dedi ki: “Bazen merak ediyorum, tepemde, ‘Dileyen okşayabilir,’ yazan bir tabela mı var diye! Nüfus cüzdanımın isim hanesine ‘paşam’ ya da ‘prenses’ mi yazılı diye. Ya bazen robot gibi hissetmem niye? Birinin vasfı buymuş, ötekinin becerisi şuymuş, illaki karşılaştırmak niye? Özetle, çocuğum diye mi bunca mücadele?”

Bir koşu bakkala git dediklerinde, sofrayı hazırlamamı istediklerinde, şunu getirir misin diye rica ettiklerinde ya da odamı toplamamı söylediklerinde… Dünyanın tüm yükü hani benim omuzlarımdaymış gibi ıhlamayı ne de severim.

Aslı Tohumcu, 1974 yılında Leverkusen’de doğdu. Bursa’da hikâye uydurmayı çok seven bir ailede büyüdü. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğreniminin ardından gazetecilik, köşe yazarlığı, sunuculuk ve çevirmenlik yaptı. 2003’ten bugüne pek çok roman ve öykü kitabı yayımlandı. Asla büyümeyeceğini anlayınca çocuk kitapları yazmaya başladı. Yazarlığın ve atölye çalışmalarının yanında kültür, edebiyat ve ifade özgürlüğü üzerine çalışmalarını sürdüren Aslı Tohumcu, İstanbul’da yaşıyor. Periler Diyarı’nda göç edebilmek için yeni hikâyeler biriktiriyor.

edebiyathaber.net (8 Temmuz 2024)

Yorum yapın