Arter’in ilk ücretsiz çevrimiçi hareket atölyesi 15 Nisan’da başlıyor

Nisan 13, 2020

Arter’in ilk ücretsiz çevrimiçi hareket atölyesi 15 Nisan’da başlıyor

Arter, 15 Nisan’da başlayıp 8 hafta boyunca çevrimiçi olarak gerçekleşecek “Özgür Hareket / Anda Hareket” atölye çalışmasını ücretsiz olarak düzenliyor.

Dila Yumurtacı’nın gerçekleştireceği “Özgür Hareket / Anda Hareket” başlıklı atölye çalışması duygu ve düşüncelerin bedende nasıl ortaya çıktığına, nasıl dönüştüğü üzerine eğilecek; gevşeme ve serbest bırakma egzersizleri yoluyla sinir sisteminin rahatlatılmasına odaklanacak.

COVID-19 salgınının yayılma riskine karşı alınan sağlık tedbirleri kapsamında ziyarete kapalı olan Arter’in iki aylık süreçlerde farklı içerik ve yaklaşımlar etrafında kurgulanan Hareket Atölyeleri, katılımcıların bedenle çalışmaya dair farklı yöntemleri deneyimleyerek hareket alanlarını genişletebileceği bir alan açıyor. Kamu sağlığını korumak için toplumun bir bölümünün evlerine kapandığı ve harekete odaklanan çalışmalara duyulan ihtiyacın dönüşüm geçirdiği bu dönemde Arter, süregiden bir program olan Hareket Atölyeleri’ni çevrimiçi ortama taşıyarak katılımcılara alternatif bir rahatlama alanı sunuyor.

Sanatçı Dila Yumurtacı yürütücülüğünde gerçekleşecek çevrimiçi Özgür Hareket / Anda Hareket atölyesinde somatik metotlar, farkındalık teknikleri, meditasyon, yoga ve çağdaş dans aracılığıyla hareket ve hisler arasındaki ilişkiye odaklanılacak. Duygu, düşünce ve hislerin bedende nasıl ortaya çıktığı ve dönüştüğü üzerine eğilen atölye, katılımcıları bedenleri aracılığıyla içerisi ve dışarısıyla bağ kurarak, hem kendi iç dünyaları hem de bulundukları mekânda farkındalığı çağırma, anda olma ve akışta kalabilme hâllerini deneyimlemeye davet edecek. Gevşeme ve serbest bırakma  egzersizleri yoluyla sinir sisteminin rahatlatılmasını amaçlayan atölyede, zihin ve beden birlikteliğini sağlamak için “özgür hareket”in peşinden gidilecek.

Hareket Atölyeleri kapsamında düzenlenen Özgür Hareket / Anda Hareket başlıklı çalışma, 15 Nisan Çarşamba akşamı başlayacak ve 8 hafta boyunca her Çarşamba 19:00–20:15 saatleri arasında gerçekleşecek. Katılımın ücretsiz ve kontenjanla sınırlı olduğu atölye çalışması için [email protected] adresine e-posta göndererek kayıt yaptırılabilir. Katılım için herhangi bir bilgi veya deneyimin gerekli olmadığı çevrimiçi atölyeyi takip etmek için gerekli yönlendirmeler, kayıt esnasında katılımcılarla paylaşılacak.

Atölye çalışması 8 hafta boyunca birbirini takip eden buluşmalardan oluşur ve devamlılık gerektirir.

DİLA YUMURTACI HAKKINDA

Pratiğinde farklı disiplinleri bir araya getiren Dila Yumurtacı, performans, çağdaş dans, fiziksel tiyatro, video ve yerleştirme gibi çeşitli mecralarda çalışmaktadır. Galatasaray Üniversitesi Sinema Bölümü, Royal Academy of Dance Klasik Bale mezunudur. Görsel Sanatlar alanındaki yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2007 yılında performans sanatları topluluğu dadans’ı kurmuştur. İşlerinin ortak özelliği uçucu doğalara sahip olmalarıdır. Sanatsal pratiğinde beden, ölüm, doğum ve bilinç konularını ele alır. Bedendeki hareketin ötesinde olanı araştırırken yoga, meditasyon, Qigong ve bedensel farkındalık çalışmaları ile de ilgilenir. dadans topluluğu ile sürdürdüğü kolektif çalışmalarının yanı sıra bireysel pratiğine İstanbul’da devam etmektedir.

Bilgi için:         arter.org.tr

Adres:  Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel:      0212 708 58 00

edebiyathaber.net (13 Nisan 2020)

Yorum yapın