Antonio Muñoz Molina, Türk okurlarıyla buluşuyor

Nisan 11, 2024

Antonio Muñoz Molina, Türk okurlarıyla buluşuyor

Kitap Kurtları Kulübü, mayıs ayında heyecan verici bir konukla buluşmaya hazırlanıyor: Ünlü İspanyol yazar Antonio Muñoz Molina, kulübün mayıs ayı etkinliğinde Türk okurlarıyla ilk kez bir araya gelecek ve Uzayıp Giden Bir Gölge Gibi isimli romanı hakkındaki sohbete katılacak.

Romanın arka kapağından:

Amerikalı insan hakları aktivisti Martin Luther King’i 1968 yılında Memphis’deki Lorraine Motel’de öldüren James Earl Ray, yakalanmadan önce Lizbon’da Angola pasaportuyla on gün geçirmişti. Antonio Muñoz Molina da 1980’lerde, aynı şehirde, bir yazar olarak başarısını muştulayan ilk romanını yazdı. Yıllar sonra, Molina katilin bu on gününü, FBI’ın halka açtığı belgelerin verdiği esinle yeniden kurgularken, Lizbon’daki kendi anıları da su yüzüne çıkar ve romanda bu büyülü kent, yazar ve katil, yer değiştiren perspektiflerle iç içe geçer. Uzayıp Giden Bir Gölge Gibi, bir katilin anatomisiyle bir yazarın anılarını birleştiren, iki katmanlı, benzersiz, kurmaca üstü bir roman.  Yazar, katilin ruh halini, kafasının içini adeta bir kamera çekimiyle yansıtırken kurduğu psikolojik atmosfer roman boyunca okuru peşinden sürüklüyor. İspanyol yazarın 2018 Man Booker Ödülleri Kısa Listesi’nde yer alan bu romanı, yakın geçmişin tarihe damgasını vuran bir olayının belgelerle beslenmiş usta işi bir aynası.

“Antonio Muñoz Molina, günümüzde yazmayı sürdüren yazarlar arasında en iyilerinden biri… Uzayıp Giden Bir Gölge Gibi, hem bir roman hem bir anı kitabı, hem tarihi bir belge hem yaratı, yazmanın ve varolmanın anlamı üzerine bir yapıt ama, hepsinden öte nefis bir yorum.”

— Rabih Alameddine, Lüzumsuz Kadın’ın yazarı

Simultane Çeviriyle Unutulmaz Bir Etkinlik

Antonio Muñoz Molina’nın Türk okurlarıyla ilk kez buluşacağı bu etkinlik, simultane çeviriyle gerçekleştirilecektir. Bu sayede dil engeli olmadan, yazarın düşüncelerini ve eserinin derinliklerini tam olarak kavrayabilecek olan okurlar, unutulmaz bir deneyim yaşayacak.

Etkinlik Detayları

Tarih: 1 Mayıs 2024 Çarşamba

Saat: 20.30

Toplantı Zoom üzerinden gerçekleştirilecektir ve ücretsizdir.

Zoom toplantı bilgileri için kayıt linki:

https://iskembe-ikubra.com.tr/kitap-kurtlari-kulubu-edebiyat-sohbetleri-antonio-munoz-molina-ile-uzayip-giden-bir-golge-gibi/

Yorum yapın