Anne babalara pratik öneriler: “Ebeveynlikte Ortaklık Sanatı”

Aralık 30, 2021

Anne babalara pratik öneriler: “Ebeveynlikte Ortaklık Sanatı”

Nicolas Favez’in “Ebeveynlikte Ortaklık Sanatı” adlı kitabı, Z. Hazal Louze çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kadının ev işleri ve çocukların bakımıyla ilgilendiği, erkeğin aileye maddi kaynak sağlamak üzere ev dışında çalıştığı geleneksel çekirdek aile modeli bugün artık çok gerilerde kaldı. Kadınların iş dünyasına giderek artan katılımı, erkeklere ev içinde yeni sorumluluklar getirdi. Aile içi organizasyon ve ebeveynlik, epeydir tek başına kadının sorumluluk alanı olmaktan çıkıp ortaklaşa yürütülmesi gereken bir iş haline geldi.

Ebeveynler arası işbirliği, aile gelişiminin hâlâ tam keşfedilmemiş bir yüzü olsa da, psikoloji alanında yapılan çalışmalar bu konunun ne kadar karmaşık olduğunu ortaya koyuyor. Annenin ve babanın çocuğun eğitimine ve gelişimine katkısı nedir? Bakım ve şefkat annenin, disiplin babanın doğal görevi midir? Ebeveynler ne konuda hemfikir olmalı ve hangi noktada işbirliği yapmalıdır? Çocuklar kaç yaşından itibaren anne babalarının arasında olanlara karşı duyarlılık kazanırlar? Günlük hayatta eşler birbirine nasıl destek olabilirler? Çocuk yetiştirmek için arada biyolojik bağ olması zorunlu mudur? Eşlerin ayrılması durumunda ortak ebeveynlik görevi nasıl sürdürülür?

Aile ve ebeveynlik konularında uzmanlaşmış psikolog Nicolas Favez Ebeveynlikte Ortaklık Sanatı Çocuk Yetiştirirken Birbirine Destek Olmanın Önemi’nde, anne babalara hem hayatlarını kolaylaştıracak hem de çocuklarıyla ve birbirleriyle ilişkilerini daha anlamlı hale getirecek pratik önerilerde bulunuyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Nicolas Favez

Cenevre Üniversitesi’nde klinik psikoloji profesörü ve Lozan Üniversitesi Aile Çalışmaları Merkezi Araştırma Birimi’nin eş yöneticisidir. Yirmi beş yılı aşkın süredir ebeveynler arası ilişkiler ve ebeveynlikte ortaklık üzerine klinik ve pratik çalışmalar yürütüyor. Bu alanda kendisine uluslararası tanınırlık getiren pek çok yayını bulunuyor.

edebiyathaber.net (30 Aralık 2021)

Yorum yapın