Masthead header

Ankara Kitaplığı Öykü Ödülleri sahiplerini buldu

Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan Ankara Kitaplığı beşinci öykü yarışmasının sonuçlarını 4 Kasım Pazar günü kitaplık merkezinde Başkonsolos Ali Rıza Güney’in de katıldığı törende açıkladı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Ankara Kitaplığı Öykü yarışmasına katılan eserler Prof. Aysan Sev’er, Osman Baran, Varol Karslıoğlu’ndan oluşan seçici kurul tarafından özenle okunarak değerlendirildi.

Buna göre;

Yarışmaya Kitchener’dan katılan Arzu Atılgan “Eflatun Denizde Gümüş Gemi” isimli eseri ile birinci,  Calgary’den katılan Yasemin Bolkan “Okyanusta Yunus Olsam” isimli eseri ile ikinci, Kaslo’dan katılan Mustafa Özkoçak “Arayış” isimli eseri ile üçüncü oldular.

Verdun’dan Şule Tomkinson “Mapusa’da Gözleri Gözlerimi Mapus Etti”, ve Richmond Hill’den 9 yasındaki ümit veren genç yazar Erin Ricaloğlu da “The Wallaby” isimli eserleri ile özendirmeye uygun görülen öyküler olarak ödüllendirildiler.

Konuşmasında Türkçe’nin kullanılması ve öğretilmesi ve Kanada’daki gelecek kuşaklara aktarılması üzerinde duran Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney, Türklerden çocukları ile Türkçe konuşmalarını ve yeni nesillere aktarmalarını istedi. Güney şunları söyledi:

Türkçe, kültürümüzün öonemli bir parcasidir ve kültürümüzün yurtdışında korunmasi ve zenginleştirilerek yeni nesillere aktarılması kilit önem taşıyor. Bu ince gücü yeni nesillerimize aktarmak hepimizin görevi olmalıdır”.

Öykü yarışmasının koordinatörü Birol Uzunmehmetoğlu, yarışmaya katılan öykülerin yer aldığı kitabı tanıtırken Bu yılki yarışmamızın yazarları sayesinde Ankara Kitaplığı ve edebiyat dünyası yepyeni bir kitaba sahip oldu. Kanadalı Türklerin deneyimlerinin, geçmişe özlemlerinin, sosyal hayatın bir parçası olarak başarılarının anlatıldığı göçmenlik hayatımızın bir kesitinin ve içimizdeki umut veren genç yazarlarımızın engin hayal gücü ve yaratıcılığını bir araya getiren öykü yarışmalarımız hem anadilde yazmayı ve kalıcı eserler bırakmayı teşvik ederken hem de içimizdeki yetenekli yazar adaylarını cesaretlendirerek onların edebiyat dünyasında yer almalarına yardımcı oluyor dedi

Ankara Kitaplığı Hakkında: 2000 yılında Toronto’da kurulan Ankara Kitaplığı, kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütü olarak iki şubesi ile Kanada Türk Toplumuna ve Türkiye hakkında araştırma yapmak isteyen Kanadalı akademisyenlere hizmet vermektedir.

Bünyesinde Türkiye ile ilgili İngilizce ve Türkçe yayınlar, CD ve videoların yanısıra Türk yazarlarımızın kitaplarından oluşan altı bine yakın zengin bir koleksiyonu barındıran Ankara Kitaplığı, ana dilde yazmayı teşvik eden öykü yarışmaları, dilimizi gelecek kuşaklarımız olan  çocuklarımıza aktarmak için masal günleri, Kanada’ye yeni gelen Türk göçmenlerin sosyal hayata adaptasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan seminerler, toplum üyelerimizin birbirleri ile tanışsmalarına  olanak sağlayan piknikler, film günleri ve Adalet Agaoglu, Zulfu Livaneli, Buket Uzuner ve Ayse Kulin gibi Türkiye’nin tanınmış ve çok okunan yazarlarını davet ederek Kanadalı okurları ile buluşturma gibi topluma hizmet aktiviteleri yapmaktadır.

Bugüne kadar 70 farklı Kanadalı Türk yazarın 118 öykü ile katıldığı Ankara Kitaplığı öykü yarışmalarında derece alan yazarların içerisinden daha sonra kendi kitaplarını da bastırarak edebiyat dünyasına adım atmış usta yeni kalemlerin bulunmaktadır.

edebiyathaber.net (11 Kasım 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r