Angela Nanetti’den “100 Şatolu Çocuk”

Haziran 7, 2018

Angela Nanetti’den “100 Şatolu Çocuk”

Ödüllü yazar Angela Nanetti‘nin “100 Şatolu Çocuk” adlı romanı,  8-12 yaş grubu için Nilüfer Uğur Dalay çevirisiyle Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İtalyan edebiyatının Hans Christian Andersen Ödüllü yazarı Angela Nanetti‘den çocuklar için büyülü bir roman daha. Dedem Bir Kiraz Ağacı ve Düşler Sirki kitaplarıyla çok sevilen yazar, okurlarını bu kez, yetimhanede büyüyen bir çocuğun rengârenk hayallerine ortak ediyor. Sanatın sağaltıcı gücünden dış görünüşe, toplumsal yıkımlardan bellek mekânlarına birçok önemli temayı ustaca işleyen roman, zengin alt okumalarıyla dikkati çekiyor. Yalın ve etkili anlatımıyla yalnız bir çocuğun özlemlerini duyumsatan yazar, sımsıcak bir dostluk hikâyesine davet ediyor.

Viola’nın günleri yetimhanede geçmektedir. Tavşandudağından dolayı alay konusu olan Viola, yalnız ve arkadaşsızdır. Hiçbir “pazar annesi” de onu evine davet etmemektedir. Küçük kızın tek mutluluğu, şato resimleri yapmaktır. Haylazlığı yüzünden verilen cezadan kaçtığı bir gün yakındaki Hayaletli Ev’de, tuhaf bir yaşlı adama rastlar. Bir yarasa ile “küf”ün de yaşadığı bu ev Viola’nın hayatını beklenmedik şekilde değiştirecektir…

Angela Nanetti: 1942’de İtalya’nın kuzeyinde, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğdu. Bolonya Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Bölümü’nü bitirdi ve İtalyanca öğretmenliği yaptı. 1995’te öğretmenliği bırakıp kendini yazmaya adayan Nanetti, 2003 yılında Il Mondo dell’infanzia (Çocukluk Dünyası) adlı kitabıyla Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazandı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları, 1984), Cambio di stagione (Mevsim Değişikliği, 1988) ve Yağmur Kardeşliği (La compagnia della pioggia, 2009), özellikle çocuk ve gençlik kitaplarıyla tanınan yazarın çeşitli dillere çevrilmiş eserlerinden bazıları. Günışığı Kitaplığı tarafından da yayımlanan (2011) ve yirmiye yakın dile çevrilen Dedem Bir Kiraz Ağacı (Mio nonno era un ciliegio, 1998) adlı çocuk romanı, 2002 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi, 2006 Chronos Ödülü’nü kazandı. Yine Günışığı Kitaplığı’nın aynı isimle 2014’te Türkçe’ye kazandırdığı Mistral (2008) ve ON8’in 2015’te yayımladığı Kuyrukluyıldız Eken Adam (L’uomo che coltivava le comete, 2002) adlı gençlik romanlarının yanı sıra Düşler Sirki (2015; La città del circo Pop Corn, 2013) adlı çocuk romanı da ilgi gördü. Türkçe’deki son kitabı 100 Şatolu Çocuk (2018; Viola dei Cento Castelli, 2016) olan Nanetti, İtalya’nın Adriyatik kıyısında, Pescara’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (7 Haziran 2018)

Yorum yapın