Masthead header

Altın Aslan için yarışan yerli filmler

25701303Hürriyet’ten Reha Erus’un haberine göre,  dün akşam başlayan Venedik Film Festivali’nde Türkiye’den iki yönetmen de yarışacak. Fatih Akın “The Cut”, Kaan Müjdeci ise “Sivas filmiyle Altın Aslan ödülü için mücadele verecek. Müjdeci, ayrıca Genç Aslan ödülü için de yarışacak.

Festival Başkanı Alberto Barbera’nın tarafsız olmasına karşın basın toplantısında övgüler yağdırdığı ve favoriler arasında gösterdiği “Sivas” filminde, 11 yaşında bir çocuk ve yaralı bulduğu dövüş köpeğinin öyküsü anlatılıyor. İtalyan medyası festival öncesinde, 3 Eylül’de gösterime girecek Kaan Müjdeci’nin filminin iki ödülden birini mutlaka alabileceğini yazıyor.
Fatih Akın’ın 31 Ağustos’ta ünlü Fransız müzisyen Alexandre Desplat’ın başkanlığını yaptığı jüri karşısına çıkacak “The Cut”ı ise, 1915 olaylarında Mardin’de ailesini kaybeden bir Ermeni demircinin öyküsünü anlatıyor. Akın, Cannes’da yarışması gereken filmi son anda çekerek Venedik Film Festivali’ne yazdırmıştı.

71’inci Venedik Film Festivali’nde bu iki filmin yanı sıra Altın Aslan için yarışacak başlıca filmler ise şöyle: 
Abel Ferrara’nın yönettiği “Pasolini”, Alejandro Gonzales İnnaritu’nun yönettiği ve başrollerini Michael Keaton ile Edward Norton’un paylaştığı “Birdman”, Benoit Jacquot’un “3 Coeurs”u, Ramin Bahrani’nin “99 Homes”u, Andrew Niccol’un “Good Kill”i ve Francesco Munzi’nin yönettiği “Anime Nere” filmi. Bu yılki festivalin mesleğe özel “Altın Aslan” ödülüne ise Amerikalı film editörü Thelma Schoonmaker ve Amerikalı yönetmen Fredrick Wiseman layık görüldü.

Bu arada Türk sinemasının 100. yılı kutlamaları da Venedik’te yapılacak. 1 Eylül’de yapılacak kutlamalar çerçevesinde Ömer Lütfi Akad’ın 1973 yapımı, başrollerini Hülya Koçyiğit ve Kerem Yılmazer’in paylaştığı “Gelin” filmi festivalin “Venedik Klasikleri” bölümünde restore edilmiş haliyle beyazperdeye yansıyacak.

 28 Ağustos 2014

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r