Almanya’nın sevilen çocuk klasiklerinden “Anneanne ile Frieder” şimdi Türkçede

Eylül 9, 2021

Almanya’nın sevilen çocuk klasiklerinden “Anneanne ile Frieder” şimdi Türkçede

Gudrun Mebs’in yazdığı, Rotraut Susanne Berner’in resimlediği “Anneanne ile Frieder”, 6 ve üzeri yaş grubu için Ayşe Sarısayın çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çocuklarla birlikte keyifle okunabilecek, birbirinden eğlenceli ve yaratıcı on beş hikâye.

Anneanne ile Frieder harika bir ekiptir: Anneannesi, Frieder’in bütün muzipliklerine, oyunlarına, lakırdılarına ayak uydurur, şnitzeli torununun tabağına oyuncak bir kepçe yardımıyla koyar, planladıkları pikniği yağmur yağınca tramvay durağına taşır, bahçeye bir jelibon ağacı diker ve daha neler neler…

‘Annane!’ diye sesleniyor Frieder, anneannesinin eteğini çekiştirerek. ‘Söylesene annane, benim doğum günüm ne zaman?’
‘Düş yakamdan çocuk!’ diye homurdanıyor anneannesi. ‘Ve bağırma öyle, sağır değilim!’
‘Annane!’ diye bağırıyor Frieder, sesini daha da yükselterek. ‘Hadi söyle artık! Doğum günüm ne zaman?’
‘Hemen şimdi, sabırsız çocuk!’ diyor anneannesi. ‘Üç dakika içinde!’ Ardından Frieder’in odasına gidiyor ve kapıyı sıkıca kapatıyor.
Frieder heyecandan yerinde duramıyor. Doğum günü hemen şimdi! Üç dakika içinde! Anneannesi böyle söyledi. Anneannesi söylüyorsa doğrudur!

Sayfa: 104
Fiyat: 18,50 TL

Gudrun Mebs

1944 yılında Bad Mergentheim’da doğdu, Frankfurt’ta büyüdü. 17 yaşındayken oyunculuk eğitimi almaya başladı, ardından bir tiyatro grubuyla tüm dünyayı dolaştı. 1965-1974 arasında televizyon filmi yapımcılığı alanında çalıştı. 1980’den beri çocuklar için yazıyor. Radyo oyunları ve kitapları çeşitli ödüllere değer bulundu (Alman Gençlik Kitabı Ödülü 1984, Avusturya ve İsviçre Çocuk Kitabı Ödülleri, vb). Yazar yaşamını Münih ve İtalya arasında gidip gelerek sürdürüyor.

edebiyathaber.net (9 Eylül 2021)

Yorum yapın