Masthead header

Alexandar Prokopiev’den “Homunkulus: Yetişkinlere Peri Masalları”

homunkulusAlexandar Prokopiev’in “Homunkulus: Yetişkinlere Peri Masalları” adlı kitabı, Doğacan Dilcun Doğan çevirisiyle Pinhan Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Homunkulus, “yetişkinler için” on altı peri masalından oluşuyor. Yazar, masalların gerçekle gerçeküstünün iç içe geçtiği klasik yapısını büyük ölçüde korumakla birlikte, hepimizin aşina olduğu o pembe, mutlu sonları bozuyor, onları yeniden şekillendiriyor.

Prokopiev, erotik ve acıklı yabancılaşma duyguları gibi daha “olgun” temalara da değiniyor. Bir öyküde ucube bir “Parmak Çocuk”un annesiyle Ödipal bağından kurtulmaya çalışmasına tanık olurken, diğerinde postmodern bir Pamuk Prenses masalını avcının perspektifinden okuyoruz. Bazı öyküler Balkan halk masallarından ilham alırken, bazıları Prokopiev’in tekinsiz hayal gücünden doğuyor.

“Çoğunlukla gerçeküstü, zaman zaman açıklaması güç olan Homunkulus, mutlaka okunması gereken bir kitap. Şekil değiştiren bu öyküler yoruma tamamıyla açık. Kendi kafa karışıklığımızı kabul etmeye, hatta onu kucaklamaya çağırıyor bizi: Belki de hayatın kendisi de bir masal gibi kafa karıştırıcı. Ve bu masalları okumak,  Avrupa’nın kalbine göz atmaya benziyor.”

-Fiona Sampson

Alexandar Prokopiev

1953 yılında Üsküp’te doğdu. Belgrad Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat eğitimi aldıktan sonra lisansüstü çalışmalarını Belgrad ve Sorbonne’da sürdürdü. On üç öykü kitabı ve The Peeper adlı bir uzun öyküsü yayımlandı. Çeşitli dergilerde editörlük yaptı, Orient Express (Oxford, İngiltere) ve World Haiku (Kyoto, Japonya) gibi dergilerin yayın kurullarında yer aldı. Çeşitli film, tiyatro ve radyo oyunu senaryoları yazdı. Eserleri birçok dile çevrildi, Homunkulus ile 2012 yılında Balkanika Ödülü’ne değer görüldü.

edebiyathaber.net (20 Eylül 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r